Sigorta ne yapar?

Türkiye Sigorta Fiyatları Com kilit rolü, insanların doğal afetler, araba kazası veya tatildeyken hastalık gibi hayatın belirsizliklerine karşı kendilerini finansal olarak korumalarına yardımcı olmaktır.

Sigorta ne yapar?
Sigorta ne yapar?

Sigorta nasıl çalışır?

Sigorta, kayıp yaşayan az sayıda kişinin korunmasını sağlamak için benzer risklere sahip çok sayıda insanın kaynaklarını bir araya getirerek çalışır .

Bir sigorta poliçesi alıp sigorta primi ödediğinizde , o havuza kendi paranızdan bir miktar yatırmış olursunuz.

Mülkünüz yanlışlıkla kaybolur, çalınır, hasar görür veya tahrip edilirse ve mülkü bu riskleri kapsayan genel bir sigorta poliçeniz varsa, bir talepte bulunabilir ve onarım veya değiştirme maliyetlerinin ödenmesine yardımcı olmak için bu para havuzundan yararlanabilirsiniz.

Bu, değerli eşyaların kaybolması, çalınması, hasar görmesi veya tahrip olması durumunda değiştirme, onarma, yeniden inşa etme veya eski haline getirme masraflarının tamamını ödemekten kaçınmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda, büyük bir borç veya yükümlülükle sonuçlanmaktan kaçınabileceğiniz anlamına gelir .

Bir sigorta primi ödediğinizde, yalnızca sigorta poliçenizin kapsadığı bir zararı talep ettiğiniz takdirde para havuzuna erişebilirsiniz.

Uzun yıllar sigorta primi ödemiş bir kişinin hiçbir zaman hak talebinde bulunmaması mümkündür.

Bir sigorta poliçesi satın aldığınızda, sigortacınız , poliçenizin limitine kadar onarımları veya eşyaların değiştirilmesini finanse ederek – kaza, hırsızlık, kayıp veya felaket gibi – poliçede belirtilen kayıp türü için size ödeme yapacağını taahhüt eder. veya bazen nakit ödeme sağlayarak .

Her sigortacının poliçesinin, poliçenin neleri kapsayacağı konusunda farklı kuralları vardır. İstisnalar geçerli olabilir, bu nedenle poliçenizi dikkatlice okumalı ve poliçenizin neyi kapsadığından emin değilseniz tavsiye almalısınız.

Nedir poliçe ?

Underwriting, bir sigortacının, bir sigorta poliçesi satın alan her bir kişi için ve hangi şartlar altında kapsadığı her bir risk için ne kadar ücret alacağını hesaplama şeklidir.

Bir poliçe hazırlarken, sigortacılar şunları hesaplayacaktır:

  • Bir kayıp için ne kadar ödemeyi kabul edecekler
  • Hangi durumlarda ödeme yapacaklar?
  • prim ne kadar olacak

Sigortacılar, sigorta için belirli bir riskin fiyatını hesaplarken bir dizi farklı şey düşünürler. Örneğin kasko primleri asıl sürücülerin yaşı, cinsiyeti ve sürüş sicilinin yanı sıra aracın bulunduğu yer, cins ve yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Her sigortacının, belirli bir durumun riskini kabul edip etmemeleri gerektiğini belirlemeye yardımcı olmak için kendi sigortacılık yönergeleri vardır.

Bazı durumlarda, bir sigortacı belirli bir riski kapsamayacağına karar verirken, diğer sigortacılar bunu yapabilir.

Yüklenici, çok sayıda alıcıyı çekecek kadar düşük ve birikmiş fonlarda yapılabilecek tüm talepleri karşılamak için yeterli para olacak ve ayrıca sigorta şirketinin hissedarları için bir kar elde edecek kadar yüksek bir prim hesaplamayı içerir. .

Nedir reasürans ?

Reasürans, sigortacılar için sigorta gibidir. Sigortacılar için farklı riskleri karşılamak için kullanılabilir. Örneğin, sigortacılar kasırga veya sel gibi büyük bir felaket olduğunda çok sayıda tazminat ödeyebileceklerinden emin olmak için reasürans kullanabilirler. Buna genellikle felaket örtüsü denir.

Sigortacılar, reasürör ile önceden kararlaştırılan belirli bir değerin üzerinde poliçe sahiplerinden alacakları varsa da reasürans kullanabilirler.

Reasürans, genellikle farklı coğrafi bölgelerden gelen ve riske maruz kalma durumlarını paylaşmak için bir araya gelen bir dizi sigortacıyı içerir .

(Visited 68 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara