USB Kablo Türlerini ve Hangisinin Kullanılacağını Anlayın

USB Kablo Türlerini ve Hangisinin Kullanılacağını Anlayın

Neden bu kadar çok farklı USB kablosu türü var? TKF Kablo USB konektör türleri arasındaki farkları ve en iyi kabloyu nasıl satın alacağınızı öğrenin.

USB Kablo Türlerini ve Hangisinin Kullanılacağını Anlayın
USB Kablo Türlerini ve Hangisinin Kullanılacağını Anlayın

Çoğu bilgisayar ve elektronik cihaz bir tür USB bağlantısına sahiptir ve birçok cihaz da bir USB kablosuyla birlikte gelir. Tüm bu farklı kablolar ne için ve hangisini kullandığın neden önemli?

Bütün bunların etrafını sarmak biraz karmaşık olabilir. USB standardı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

https://toptankablofiyatlari.com/

6 USB Kablo Tipi ve Kullanımları

USB sözde evrenseldir, ancak pek çok farklı türü vardır. Bu neden? Görünüşe göre, her biri temelde uyumluluğu korumak ve yeni cihazları desteklemek için farklı işlevlere hizmet ediyor.

En yaygın altı USB kablosu ve konektör türü şunlardır:

  • Tip-A:  Neredeyse her USB kablosunun bir ucunda bulabileceğiniz standart düz, dikdörtgen arabirim. Çoğu bilgisayarda, çevre birimlerini bağlamak için birden çok USB-A bağlantı noktası bulunur. Bunları oyun konsollarında, TV’lerde ve diğer cihazlarda da bulacaksınız. Bu kablo yalnızca tek bir şekilde yerleştirilir.
  • Tip-B:  Çoğunlukla bir bilgisayara bağlanan yazıcılar ve diğer elektrikli cihazlar için kullanılan neredeyse kare bir konektör. Çoğu cihaz daha küçük bir bağlantıya geçtiği için bugünlerde çok yaygın değiller.
  • Mini-USB:  Mikro USB’den önce mobil cihazlar için standart olan daha küçük bir konektör türü. Bugün pek yaygın olmasa da, bunları bazı kameralarda, PlayStation 3 kontrol cihazında, MP3 oynatıcılarda ve benzerlerinde görmeye devam edeceksiniz.
  • Mikro-USB: Mini-USB’den bile daha küçük olan mobil ve taşınabilir cihazlar için mevcut standart (popülaritesi yavaş yavaş düşse de). Her türlü akıllı telefonda , tablette, USB pil paketinde ve oyun denetleyicisinde mikro USB bulmaya devam ederken , bazıları USB-C’ye taşındı.

USB bulmaya devam ederken

  • Type-C:  En yeni USB standardı olan bu, önceki USB türlerinden daha yüksek aktarım hızları ve daha fazla güç vaat eden ters çevrilebilir bir kablodur. Aynı zamanda birden fazla işlevi yerine getirebilir. MacBook, Pixel telefonlar ve Nintendo Switch Pro Controller dahil olmak üzere birçok yeni dizüstü bilgisayarda ve akıllı telefonda göreceksiniz. USB-C’yi aşağıda daha fazla tartışıyoruz.
  • Yıldırım: Bu gerçek bir USB standardı değildir, ancak Apple’ın iPhone, iPad, AirPods ve daha fazlası için tescilli konektörüdür . USB-C’ye benzer bir boyuttadır ve Eylül 2012’den beri piyasaya sürülen Apple cihazlarında standart olarak gelir. Daha eski Apple cihazları, çok daha büyük olan 30 pinli tescilli konektörü kullanır. Apple aygıtları için kablolar, adaptörler ve bağlantı noktaları hakkında daha fazla bilgi için kılavuzumuza bir göz atın.

Çoğu durumda, USB kablolarının bir standart A tipi ucu ve bir tür B tipi ucu olduğunu göreceksiniz. A tipi uç cihaza güç verirken, B tipi uç güç alır. Bu, örneğin iki bilgisayarı USB-A ile bağlamanın neden olabileceği olası hasarı önlemek içindir.

Kısa ve  Mikro konnektörleri “tip-B” kendi adlarına genellikle olmadığı halde, tip-B’nin küçük formları olarak kabul edilir.

Genel olarak, en çok kullanacağınız ve bu nedenle değiştirmeniz gereken kablolar mikro-USB, USB-C ve Yıldırımdır.

USB Hız Standartları

USB aynı zamanda çeşitli veri aktarım hızı standartlarından da geçtiğinden, USB bağlantı türleri işin sadece yarısıdır. Kablonun konektörü, mutlaka belirli bir standart kullandığı anlamına gelmez.

USB hızının üç ana yinelemesi şunlardır:

  • USB 1.x orijinal standarttı ve modern ölçütlere göre eskidir. Günümüzde bu standardı kullanan cihazları bulma olasılığınız çok düşük.
  • USB 2.0 , Mini ve Mikro kablo desteği, USB OTG (aşağıya bakın) ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok modern USB normunu tanıttı. Bugün hala kullanılan en düşük USB hızı. Ucuz flash sürücülerde, fare ve klavye gibi cihazlarda ve benzerlerinde kullanıldığını göreceksiniz. Çoğu bilgisayar ayrıca birkaç USB 2.0 bağlantı noktası içerir.
  • USB 3.x , USB hızları için geçerli standarttır. USB 2.0’dan çok daha hızlıdır ve bu nedenle harici sabit sürücüler gibi cihazlar için önerilir. Genellikle bir USB 3.x bağlantı noktasını veya konektörünü mavi renginden ayırt edebilirsiniz. Çoğu USB 3.0 bağlantı noktasında ayrıca bir  SS sembolü bulunur ( Süper Hız anlamına gelir  ). Yeni bilgisayarların çoğunda en az bir USB 3 bağlantı noktası bulunur ve kaliteli flash sürücüler bu standardı kullanır.

Bir USB 3 bağlantı noktasında bir USB 2.0 aygıtı veya USB 2.0 bağlantı noktasında bir USB 3 aygıtı kullanabilirsiniz, ancak her iki kurulum da ekstra hız avantajı sağlamaz.

Aşağıdaki tablo, hangi konektör türlerinin hangi standartlarla uyumlu olduğunu göstermektedir. USB 3.x’i destekleyen mikro-USB cihazlarının farklı bir fişi olduğuna dikkat edin. Bunu sıklıkla harici sabit sürücülerde göreceksiniz.

USB-C Nedir?

USB-C, pek çok vaatte bulunan, gelişmekte olan bir standarttır. Daha küçük, geri dönüşümlü ve hızlı. USB-C, USB’nin önceki sürümlerinden hem alabilir hem de çok daha fazla güç sağlayabilir. Aslında, Apple’ın MacBook serisinde yalnızca tek bir USB-C bağlantı noktası var ve yeni MacBook Profesyonelleri birkaç C bağlantı noktası paketliyor.

Veri aktarımının yanı sıra, USB-C ayrıca cihazları çalıştırabilir, ekranı bir monitöre aktarabilir ve daha fazlasını yapabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için USB Güç Dağıtımı açıklamamıza bakın .

(Visited 6 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara