RG59 ve RG6 arasındaki fark nedir?

RG59 ve RG6 arasındaki fark nedir?

RG6 kablosu daha ağır bir ölçektir ve yüksek bant genişliği, TKF Kablo İnternet, Kablo TV ve Uydu TV sinyalleri gibi yüksek frekanslı uygulamalar için ayarlanmış yalıtım ve korumaya sahiptir. Hangi kabloyu alacağınızdan emin değilseniz, RG6 kablosu en iyi seçeneğinizdir.

RG59 kablosu daha incedir ve düşük bant genişliği ve analog video ve CCTV kurulumları gibi düşük frekanslı uygulamalarda tavsiye edilir.

RG59 ve RG6 arasındaki fark nedir?
RG59 ve RG6 arasındaki fark nedir?

Kurulumunuz için RG 6 ve RG 59 Arasında Karar Verme

Şu anda ne tür Koaksiyel Kablo satın almanız gerektiğiyle ilgili bir ton soru soruyor olabilirsiniz. RG-59 mu yoksa RG-6 mı almalısınız? Dörtlü korumaya ihtiyacınız var mı? Örgü ne olacak? Plenum Dereceli kablo almanız gerekiyor mu? Veya Doğrudan Gömme? Görünüşte sonsuz bir seçenek listesi var ve yanlış koaksiyel türü seçmek, planladığınızdan çok daha fazla para harcamanıza neden olabilir. Bu kapsamlı makalede, neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz için koaksiyel kablonun birkaç temelini inceleyeceğiz.

İlk olarak, RG nedir?

Koaksiyel kablolar, farklı kablo türlerini ayırt etmek için RG derecelendirmelerini kullanır. RG, “radyo rehberi” anlamına gelen eski, çoğunlukla unutulmuş bir askeri terimdir. Numara, farklı kablo özelliklerini ayırt eder, ancak bunlar rasgele atanır, bu nedenle sayılarda bir tür düzen aramayın. Yıllar içinde kelimenin tam anlamıyla düzinelerce koaksiyel kablo üretildi, ancak çoğu insanın endişelenmesi gereken tek şey  RG 6 kablosu  ve  RG 59 kablosu, yani burada odaklanacağımız iki tür bunlar.

RG 6 vs RG 59 Uygulamaları

CATV, uydu, TV anteniniz veya geniş bant internetiniz için RG 6 önerilir. RG 59, çoğu CCTV sistemi ve diğer analog video sinyalleri için genellikle daha iyidir. Gerçekten dikkate almanız gereken, ekipmanınızın kullandığı frekans derecelendirmeleridir. Ekipmanınız daha yüksek frekanslar kullanıyorsa (50 MHz’in üzerinde), o zaman RG 6 ile gitmek isteyeceksiniz. Frekanslarınız bundan düşükse, o zaman RG 59’u kullanmak isteyeceksiniz.

RG 59(Derinlemesine)

RG59 kablosu  uzun zamandır etrafta. Bu kablo, çoğu insanın kablo TV bağlantısı için kullandığı şeydi ve çok yaygın olarak eski evlere ve ticari binalarda kurulur. Bununla birlikte, birçok modern sinyal gereksinimi, bu kabloyu son birkaç yılda daha az popüler hale getirdi. RG 59, RG 6’dan daha küçük bir iletkene sahiptir, bu da RG 6 ile aynı sinyal kalitesini elde edemeyeceği anlamına gelir. Korumasının tasarlanma şekli aynı zamanda Gigahertz seviye sinyallerini iletken içinde çok iyi tutmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, RG 59 muhtemelen TV’niz veya internet bağlantınız için iyi bir seçim değildir.

RG 59’daki örgülü ekranlama (nispeten) uzun megahertz girişim dalga formları etrafında tasarlanmıştır. Bu, daha düşük frekanslı sinyaller için iyidir (yaklaşık 50 MHz’in altındaki herhangi bir şey). Genellikle kompozit veya komponent video sinyalleri için kullanılır (genellikle mini koaksiyel çeşidinde). Bu aynı zamanda onu kapalı devre televizyon (CCTV) video gözetim sistemi için iyi bir seçim yapar. Hatta “Siyam koaksiyel kablosu” adı verilen kabloyu alarak kurulumunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Bu kablo, 2C güç kablosuyla birleştirilmiş bir RG 59 kablosundan oluşur. Bu tür bir kabloyu kullanarak, güvenlik kameralarınız için güç ve videoyu aynı anda çalıştırabilir ve kurulum sürenizi etkili bir şekilde yarı yarıya azaltabilirsiniz.

RG 6 (Derinlemesine)

Uydu ve internet sinyalleri geleneksel analog videodan daha yüksek frekanslarda çalışıyor ve TV yayınları analogdan dijitale geçip kablo şirketleri dijitale geçmeye başladığında, daha yüksek frekanslar daha etkili bir koaksiyel kablo bulmayı gerekli kıldı.  RG6 kablosu  bu gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Size daha iyi sinyal kalitesi sağlayan daha büyük bir iletkene sahiptir. Dielektrik yalıtım da daha kalın hale getirildi. RG 6 ayrıca, Ghz seviyesi sinyallerini daha etkili bir şekilde ele almasına izin veren farklı bir koruma türü ile yapılmıştır. Birçok RG 59 kablosu örgüye ek olarak bir folyo kalkan kullanırken, RG 6 bunu zorunlu kılmıştır. Örgü başlangıçta daha gevşek bir dokumadaydı (örneğin, RG59’un% 90 + ‘sına karşı% 60), ancak birçok RG6 kablosu şimdi de yüksek yüzdeli bir örgü kullanıyor.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Faktörler

RG 59 ve RG 6 arasında karar vermek sürecin sadece bir parçasıdır. Her bir kablo sınıfı farklı tipte blendaj veya cekete sahip olabilir ve seçtiğiniz kurulum için derecelendirilmiş olabilir veya olmayabilir.

RG-6 / U

RG-6 ayrıca “RG-6 / U” adıyla da bulunabilir, ancak U için resmi bir atama yoktur. Bazıları bunun “evrensel” veya “genel kullanım için” anlamına geldiğini söylüyor. Diğerleri, kablonun sahip olduğu ceket tipine atıfta bulunduğunu söylüyor, ancak bu her zaman böyle değildir. Tüm niyet ve amaçlar için RG-6 ve RG-6 / U aynıdır. Belirli bir ceket tipine ihtiyacınız varsa, emin olun ve özellikleri kontrol edin. Ancak daha sonra farklı ceket türlerine geçeceğiz.

Koruyucu

Koruma, ‘gürültünün’ sinyalinize müdahale etmesini önler ve bu nedenle sinyal kalitenizi korur. Koaksiyel kablolar genellikle iki tür ekranlama ile gelir: örgü ve folyo. Koaksiyel kabloların çoğu her ikisini de içerir (bazı RG 59 kabloları hala tek ekranlama kullansa da). Genel olarak, ne kadar korumanız olursa, kablonuz o kadar iyi performans gösterir, özellikle de uzun mesafelerde, ancak kalkanların neyi koruduğu konusunda farklılıklar vardır. Folyo kalkanlama tipik olarak, bir metal örgünün altında dielektriğe bağlanmış bir alüminyum veya mylar folyoyu içerir. Folyo, yüksek frekanslı elektromanyetik girişime (EMF) karşı korumada çok etkilidir. Örgülü ekranlama, dielektrik (ve / veya folyonun) dışının etrafına örülmüş birçok küçük tel dizisinin bir koleksiyonudur. Örgü, düşük frekanslı girişime karşı etkilidir.

Fazladan bir folyo ve örgü koruyucu tabakasına sahip olan ve daha iyi koruma sağlayabilen “dört korumalı” kablolar vardır. Bununla birlikte, daha yeni koaksiyel kablolar, dörtlü blendajlı kabloların ekstra ağırlığı ve ağırlığı olmadan daha iyi performans sağlamak için% 95’lik bir örgü kullanabilir.

Sinyal Kaybı

Koruma teknikleri, harici sinyalin sinyallerimizi etkilemesini engellerken, her zaman herhangi bir kablonun uzunluğu boyunca bir miktar sinyal kaybı olur. İşte 100 ft kablo için desibel cinsinden sinyal kaybının (zayıflama) dökümü. Unutmayın, kablo geçişleriniz ne kadar uzunsa, o kadar fazla sinyal kaybı yaşarsınız. Bu nedenle kurulum uzunluklarınızı olabildiğince kısa tutmak en iyisidir.

100 ft’de RG 59 Sinyal Kaybı (dB cinsinden)

  • 50 MHz’de Kaybı:  2.4 dB
  • 100 MHz’de Kayıp:  3.4 dB
  • 400 MHz’de Kayıp:  7.0 dB
  • 900 MHz’de Kayıp:  11.1 dB
  • 1000 MHz’de Kaybı:  12.0 dB

100 ft başına RG 6 Sinyal Kaybı (dB cinsinden)

  • 50 MHz’de Kayıp:  1.5 dB
  • 100 MHz’de Kayıp:  2.0 dB
  • 400 MHz’de Kayıp:  4.3 dB
  • 900 MHz’de Kayıp:  6.8 dB
  • 1000 MHz’de Kayıp:  7.0 dB

Kablo Ceketi

Plenum Değerlendirmesi

Plenum  boşlukları, hava sirkülasyonu için kullanılan tavan üstü veya taban altı açık alanlardır. Bu alanlar ticari binalarda hava sirkülasyonu açısından önemlidir, ancak yüksek oksijen içeriği ve yangın bariyerlerinin bulunmaması nedeniyle yangın çıkması durumunda bazı sorunlar da beraberinde getirmektedir.

Plenum alanlarında işlenmemiş kabloların kullanılması yangını diğer alanlara çok hızlı bir şekilde yayabilir ve binaya zehirli duman yayabilir. Plenum kabloları alev geciktirici ile kaplanmıştır ve bu sorunu önlemeye yardımcı olmak için zehirli gazlar veya neredeyse diğer plastikler kadar duman çıkarmayan özel plastikler kullanılarak yapılmıştır. Plenum boşluklarından geçirdiğiniz herhangi bir kablo, plenum dereceli olmalıdır.

Açık ve Doğrudan Gömme Koaksiyel

Kabloyu dışarıda çalıştırıyorsanız, hava koşullarına ve elementlere karşı ek koruma sağlamalıdır. Dış mekan kablosu, dış etkenlere dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Bunun yerine bir PE (polietilen) kılıf veya UV işlemli PVC kılıf ile birlikte gelirler. Dış mekan sınıfı ceket, bu kabloyu soğuk havaya, neme, kimyasallara, aşınmaya ve kesilmeye karşı son derece dirençli hale getirir.

Bir koaksiyel kabloyu gömdüğünüzde, nem daha da büyük bir engel haline gelir. Ek nem koruması olmadan, kabloya giren ve ekranınızı ve iletkeninizi aşındıran nem ve kirletici maddelerin riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Doğrudan gömme kablosunda, dış mekan koaksiyelinde bulunan özel bir PE kılıf bulunur ve ceketin içinde, iletkeni aşındıran ve sinyalinize zarar veren su ve nemi engelleyen jel benzeri özel bir madde bulunur.

Sewell Direct Nasıl Üstün Değer Getiriyor?

Pek çok şirket RG6 ve RG59 taşırken, Sewell Direct kurulumunuza kolay iletişim ve teknik destek sağlar. İster bir güvenlik sistemi kurmaya çalışıyor olun, ister sadece kablonuzu, Sewell arkanızda. Sektörde bulunan montajcı ve teknisyen olarak çalışan uzmanlarımız sorularınıza hazır.

Maliyetleri düşük ve kaliteyi yüksek tutmak için (birçok perakendecinin yapamadığı) kablolarımızın üretimini de denetliyoruz. Sizin için en önemli olan, maliyet veya işlev ne olursa olsun, sizin için en iyisini bulmalısınız. En çok satan RG59 ve RG6 kablolarımızdan bazılarına göz atın veya  bizimle iletişime geçin!

(Visited 43 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara