Koaksiyel Kablo Tipleri

Koaksiyel Kablo Tipleri

Koaksiyel kablolar, TKF Kablo boru şeklinde bir yalıtkan dielektrik malzeme ile çevrelenmiş bir iç metal iletkenden oluşan silindirik kablolardır, bu da koruyucu bir boru şeklindeki iletken kalkanla çevrelenir ve genel bir kılıfla kaplanır. “Koaksiyel” terimi, boru şeklindeki iç iletkenin ve dış iletken kalkanın ortak geometrik eksenini ifade eder. Bunun tersine, basit bir blendajlı kablo, bir yalıtım kılıfı içindeki örgülü veya spiral sargılı tellerden oluşur.

Koaksiyel Kablo Tipleri
Koaksiyel Kablo Tipleri

Geleneksel korumalı kablolar daha düşük frekanslı sinyalleri iletmek için kullanılırken, koaksiyel kablolar, radyo frekansı sinyallerinin alternatif akımlarını ileten iletim hatları olarak işlev görür. Üstün iletim ve alım yetenekleriyle, koaksiyel kablolar genellikle geniş bant Ethernet, kablolu televizyon ve ticari radyo için kullanılır.

Koaksiyel Kablo Türleri Nelerdir?

Koaksiyel kablolar, son kullanımlarına bağlı olarak tasarım açısından farklılık gösterir. Daha kısa kablolar genellikle AV sistemleri veya kişisel Ethernet bağlantıları gibi ev uygulamalarında görülürken, daha uzun kablolar tüm radyo ve televizyon ağlarını veya uzun mesafeli telefonları bağlayabilir. Mikro / mini kablolar ayrıca çeşitli tüketici, askeri, havacılık ve tıbbi cihazlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Aşağıda en yaygın koaksiyel kablo türlerinden bazıları ve  destekledikleri uygulamalar bulunmaktadır .

Hardline

Merkez iletken için bakır, gümüş, alüminyum veya çelik ve bir kalkan için bu malzemelerden biri kullanılarak yapılan bu kalın kablolar (≥ ½ inç çap), askeri sinyaller veya aralarında radyo yayını gibi uygulamalarda yüksek mukavemetli iletim için kullanılır. yer seviyesinde bir verici ve bir anten veya hava alıcısı. Hardline kabloları, ark oluşumunu ve nem kirlenmesini önlemek için polietilen köpük veya basınçlı nitrojen gibi bir dielektrik tampon içerebilir. Kalkan malzemeleri borulardan sert veya oluklu borulara kadar farklılık gösterir.

Yayılan

“Sızdıran kablolar” olarak da adlandırılan yayılan kablolar, sert hatlara benzer bir yapıya sahiptir, ancak siperde kesilmiş yuvaların eklenmesiyle, belirli dalga boylarına veya radyo frekanslarına ayarlanmıştır. Verici ve alıcı arasında önceden belirlenmiş bir “sızıntı” miktarına izin vererek, bu kablolar antenlerin uygun olmadığı yerlerde uygulanabilir.

İki eksenli

“Twinax” olarak da bilinen bu kablolar, koaksiyel kablolarla aynı yapıyı paylaşır ancak bir yerine iki merkezi iletkene sahiptir. SFP + arabirimli ağ donanımı gibi yüksek hızlı, kısa menzilli sinyal uygulamaları için kullanılırlar.

Üç eksenli

“Triax” olarak da bilinen bu kablolar, koaksiyel kablolarla aynı yapıyı paylaşır ancak ek bir yalıtım katmanına ve ikinci bir iletken kılıfa sahiptir. Bu kablolar, standart koaksiyel kablolardan daha pahalıdır, ancak daha fazla bant genişliği sağlar ve televizyon yapımı veya parazit oluşturan elektromanyetik kuvvetlere maruz kalan uygulamalar için daha az parazit sağlar.

Yarı sert

PTFE destekli bir dielektrik ve bükümlü teller yerine katı bir iletkenden yapılmış bir blendaj ile yarı sert koaksiyel kablolar, yüksek frekanslarda gelişmiş performans için daha iyi dielektrik özellikler sunar. Sert kablolarla karşılaştırıldığında yarı sert hatların boyutu ve frekans iletimi sınırlıdır.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara