Koaksiyel Kablo Çeşitleri ve Kullanımları

Koaksiyel Kablo Çeşitleri ve Kullanımları

Genellikle “koaksiyel” kablolar olarak kısaltılmış TKF Kablo olan koaksiyel kablolar, çeşitli radyofrekans (RF) sinyal iletim uygulamalarında kullanılan bir tür ağır hizmet tipi elektrik kablosudur.

Koaksiyel Kablo Çeşitleri ve Kullanımları
Koaksiyel Kablo Çeşitleri ve Kullanımları

Bu kablolar etrafımızda ve 20. yüzyılın başından beri öyle. Telefon, kablo ve internette önemli uygulamaları vardır, bu da onları insanların evlerinde ve işyerlerinde her yerde bulunmasını sağlar.

Koaksiyel kablo teknolojisi sürekli gelişmektedir. Bu nedenle, var olan her bir koaksiyel kablo türünü hatırlamak zor olabilir. Özellikle bu kabloların çok yönlülüğü düşünüldüğünde kullanıldıkları birçok uygulama vardır.

Aşağıda, kullanımları ile birlikte ana koaksiyel kablo türlerini özetledik. Ama önce, koaksiyel kablonun ne olduğunu görelim.

Koaksiyel Kablo Nedir?

Zaten bildiğiniz gibi, koaksiyel kabloların amacı elektrik sinyallerini bir cihazdan, bileşenden veya sistemden diğerine iletmektir. Koaksiyel kablolar, ağır yapıları nedeniyle belirgin şekilde tanınır.

Ek olarak, bu aynı zamanda onları radyo frekansı iletim işlemlerinde kullanılan en dayanıklı kablo türlerinden biri yapar . “Koaksiyel” adı, kablonun iki iletkeninin ortak ekseninden türemiştir.

Koaksiyel Kablolar Nasıl Çalışır?

Koaksiyel kabloların nasıl çalıştığını anlamak için, önce dört farklı katmanını tanımalıyız.

 • Tipik olarak bakırdan yapılan bir merkez iletken. Bu iletken, video ve verileri iletir.
 • Merkez iletkeni çevreleyen plastik bir dielektrik yalıtıcıdır. Bu, sinyal kaybını önler ve EMI’nin azaltılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda yalıtım sağlar ve damar iletken ile dış katmanlar arasında mesafe oluşturur.
 • Bakır örgülü bir ağ, kabloyu EMI ve radyo iletimlerine karşı korur .
 • Plastik dış kısım, iç katmanların zarar görmesini önler.

Koaksiyel Kablonun Makyajı

Koaksiyel kablonun başarısının temel nedeni, korumalı ve katmanlı tasarımıdır. Elektrik akımlarının geçişinden bir veya daha fazla kablonun sorumlu olduğu normal elektrik kablosunu düşünün. Buna karşılık, bir koaksiyel kablo , enine elektromanyetik dalgalar olarak ortaya çıkan radyo frekansı (RF) sinyallerini geçirir .

Bir koaksiyel kablonun içinde bakırdan yapılmış bir iç iletken kablodur. Bu kablo, hafif bir plastik dielektrik katman veya bir yalıtım maddesi ile çevrilidir. İzolatör de hafif örgülü bir ağ ile korunmaktadır. Ayrıca, tüm katman grubu koruyucu bir dış yalıtım ceketi ile kaplanmıştır.

Ek olarak, bu tasarım, bir koaksiyel kablonun harici elektromanyetik alanlardan etkilenmeden başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayan şeydir. Sadece bu değil, çevresel stresler de uzak tutulur. Sonuç, yüksek frekanslı sinyalleri düşük kayıpla geçirebilen oldukça dayanıklı bir iletim kablosudur.

Bir koaksiyel kablo, saniyede 10 megabit iletim hızı sunar. Ayrıca bükümlü çift kablolardan 80 kat daha fazla iletim kapasitesine sahiptirler.

Bir koaksiyel kablonun farklı kısımları aşağıda özetlenmiştir.

 • Merkez iletken: Genellikle bakır kaplı çelikten yapılır.
 • Merkez İletken bağı: Temiz sıyırma polimerinin kullanımının nem geçişini önlediği.
 • Dielektrik: Yüksek VP kapalı hücreli köpük için polietilenden yapılmıştır.
 • İlk dış iletken: Bir kalkan oluşturmak için dielektrik çekirdeğe bir alüminyum-polimer-alüminyum bant yapıştırılır.
 • İkinci dış iletken: Üç kalkan ve dörtlü kalkanların yapımında ikinci bir alüminyum-polimer-alüminyum bant kullanılır. Bu, eğilmeden önce ve sonra HF kalkanının izolasyonunu kolaylaştırır.
 • Üçüncü dış iletken: ile aynı uygulama
 • Dördüncü dış iletken: Yüksek RF gürültüsü ortamında, LF ekran izolasyonunu kolaylaştırmak için dörtlü ekranların yapımında başka bir 34/36 AWG alüminyum örgü kullanılır.
 • Koruyucu: Koruyucu korozyona dayanıklı olmalıdır.
 • İç mekan ve anten: Damlatmayan bir malzeme kullanarak nem geçişini önler.
 • Yeraltı: Ceketteki yırtılmaları kapatabilen akan bir bileşik.
 • Kılıf: PE veya PVC’den imal edilmiş, UV’ye dayanıklı bir dış kılıf, kurulum sırasında ve sonrasında iletken çekirdeği korur.
 • Entegre haberci: Ayrılabilir bir ağ aracılığıyla kabloya bağlanan galvanizli karbon çelik telden yapılmış bir destek elemanı.
(Visited 1 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara