HDMI (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü)

HDMI (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü)

Yüksek tanımlı yayınlar artık TKF Kablo yüksek kaliteli video için standarttır. Yalnızca video sinyallerini ileten VGA ve DVI’nın aksine, HDMI hem video hem de ses sinyallerini birlikte gönderir. Bu sinyaller dijitaldir; bu nedenle, HDMI yalnızca daha yeni cihazlarla uyumludur. ( Video kablosu türleri hakkında daha fazla bilgi edinin! )

HDMI (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü)
HDMI (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü)

HDMI bağlantıları beş türde gelir:

  • Tip A en popüler olanıdır. Bu konektör, erkek kafasındaki 19 pimi ile tanımlanabilir. Tip A, tek bağlantılı DVI-D bağlantılarıyla uyumludur.
  • Tip B , Tip A’dan daha büyüktür ve erkek kafasında 29 pim bulunur. Tip B, çift bağlantılı DVI-D bağlantılarıyla uyumludur. Bu türü çok sık görmeyeceksin.
  • Tip C (Mini) , en çok video kameralar ve dijital kameralar gibi taşınabilir cihazlarda kullanılan 19 pimli bir konektördür.
  • D Tipi (Mikro) ayrıca 19 pime sahiptir ve bir Mikro-USB kablosuna benzer. Çoğunlukla akıllı telefonlar ve tabletler dahil olmak üzere mobil cihazlar için kullanılır.
  • Tip E , bir kilitleme mekanizmasıyla çok daha büyüktür. Esas olarak otomotiv uygulamalarında kullanılır.

DisplayPort

HDMI gibi, DisplayPort, hem video hem de ses sinyallerini birlikte ileten ve VGA ve DVI’nın yerini alacak şekilde tasarlanmış bir medya arabirimidir. Bu günlerde, DisplayPort çoğunlukla cihazları (örneğin bir bilgisayar) monitörlere bağlamak için kullanılmaktadır, bu nedenle onu yalnızca diğer monitör kablosu türleri arasında göreceksiniz.

DisplayPort’un birden çok sürümü vardır, ancak tüm DisplayPort kabloları tüm DisplayPort cihazlarıyla uyumludur. Hız, cihaz ve kablo arasında desteklenen en düşük DisplayPort sürümü ile sınırlanacaktır. Şu DisplayPort kablo sertifikalarına bakın:

  • RBR (Azaltılmış Bit Hızı): 810 MB / s’ye kadar.
  • HBR (Yüksek Bit Hızı): 1,350 MB / sn’ye kadar.
  • HBR2 (Yüksek Bit Hızı 2): 2.700 MB / sn’ye kadar.
  • HBR3 (Yüksek Bit Hızı 3): 4.050 MB / s’ye kadar.

DisplayPort, adaptör kullanan HDMI ve USB ile uyumludur. Ayrıca, 2011’den önce piyasaya sürülen eski Apple cihazlarında kullanılan Mini DisplayPort da var .

Yıldırım

Thunderbolt kabloları, harici aygıtları bir bilgisayara bağlamak için tasarlanmıştır. Genellikle 2011 ve sonrasında piyasaya sürülen Apple cihazlarında kullanılırlar. Apple cihazlarına yönelik kablolar, adaptörler ve bağlantı noktaları hakkında daha fazla bilgi için yardımcı kılavuzumuza bakın.

Thunderbolt 1 ve Thunderbolt 2 kabloları, Mini DisplayPort ile aynı konektörü kullanır ve tüm Thunderbolt 1 ve Thunderbolt 2 bağlantıları Mini DisplayPort bağlantılarıyla uyumludur.

Thunderbolt 3 kabloları USB-C ile aynı konektörü kullanır ve tüm Thunderbolt 3 bağlantıları USB-C bağlantılarıyla uyumludur. Thunderbolt 3, adaptör kullanan Thunderbolt 1 ve Thunderbolt 2 ile de uyumludur.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara