Farklı USB Kablo ve Bağlantı Noktalarını Anlama

Farklı USB Kablo ve Bağlantı Noktalarını Anlama

Koaksiyel Kablo Tipleri
Koaksiyel Kablo Tipleri

USB (Evrensel Seri Veri Yolu), günümüzde TKF Kablo her tür cihazı bağlamak için standarttır. Ancak, adındaki evrensel , birçok farklı türde USB konektörü ve birkaç farklı standart olduğu için biraz yanıltıcı olabilir.

USB’nin çeşitli yinelemelerini tartışalım, böylece hangi cihazlarla ne tür bir bağlantı bekleyeceğinizi bilirsiniz. Kolay tanımlama için yol boyunca resimler ekleyeceğiz.

USB Konektör Türleri

USB kablolarını her iki uçtaki konektörden ayırabilirsiniz. İşte en yaygın türler.

USB-A

Bu, hemen hemen her USB kablosunun bir ucunda bulunan standart konektördür. Yalnızca tek bir şekilde uyan dikdörtgen bir konektör.

Hemen hemen her masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarda birkaç USB-A bağlantı noktası bulacaksınız. Birçok TV, oyun sistemi, araba, medya oynatıcı ve diğer cihazlarda da bir veya daha fazlası bulunur.

Bunun yararlı olabileceği hiçbir durum olmadığından, her iki ucunda da USB-A bulunan kablolar bulamazsınız. Aslında, iki bilgisayarı bir USB-A kablosuyla bağlamak ikisine de zarar verebilir.

USB-B

Bu, günümüzde neredeyse sık kullanılmayan eski bir bağlayıcıdır. Bir ucu neredeyse kare şeklindedir ve genellikle bir yazıcıya veya benzer bir cihaza takılır. Bu kullanımlar dışında, aşağıdaki yeni standartlar tarafından büyük ölçüde aşılmıştır.

Mini USB

Adından da anlaşılacağı gibi, bu, mobil cihazlar için iyi olan daha küçük bir bağlantı türüdür. Büyük ölçüde mikro USB ile değiştirildi, ancak yine de bazı kameralarda, MP3 oynatıcılarda ve diğer bu tür cihazlarda bulabilirsiniz.

Mikro USB

Bu, her tür taşınabilir cihazda popüler olan küçük bir bağlayıcıdır. Android telefonlardan harici pil paketlerine ve Bluetooth kulaklıklara kadar her şey bir mikro USB bağlantı noktası kullanır. Ancak, bazı akıllı telefonlar yeni USB-C bağlantı noktasına taşınmıştır.

USB-C

Bu, en yeni USB standardıdır. Genellikle bir ucunda USB-A ve diğerinde başka bir tür bulunan eski kabloların aksine, USB-C, her ikisi de USB-C bağlantı noktasına sahip iki cihazı bağlayabilir. Ayrıca yukarıdaki türlerden farklı olarak tersine çevrilebilir.

USB-C, cihaz üreticileri tarafından yavaş yavaş benimseniyor. Samsung Galaxy S9 ve Google Pixel cihazları gibi birçok yeni Android telefon USB-C kullanır. Apple’ın en yeni MacBook ve MacBook Pro modellerinde de yalnızca USB-C bağlantı noktaları bulunur.

USB-C’yi biliyorsanız, Thunderbolt donanım arayüzünü de duymuş olabilirsiniz. Bu, bir USB-C bağlantı noktasının ve kablonun verileri hızlı hızlarda aktarmasına, yüksek çözünürlüklü ekranlara bağlanmasına ve diğer görevleri gerçekleştirmesine izin veren bir standarttır.

Yine de her USB-C bağlantı noktası Thunderbolt 3’ü desteklemez. Örneğin, Apple’ın en yeni MacBook Pro modellerinde birkaç Thunderbolt 3 USB-C bağlantı noktası bulunur. Ancak standart MacBook’un tek USB-C bağlantı noktası Thunderbolt 3 desteğinden yoksundur.

Tüm bunlardan dolayı USB-C biraz kafa karıştırıcı. Bağlantı noktası, yukarıdakilere benzer temel bir USB bağlantı noktası olabilir veya çok amaçlı bir jak olabilir. Bu, cihaza bağlıdır. USB C hakkında daha fazla ayrıntı için, Cable Matters’ın USB-C bağlantı istasyonlarının neden bu kadar kullanışlı olduğunu açıklayan nedenlerine bakın .

Yıldırım Kablosu

Bu gerçekten bir USB standardı değil, ancak tamamlanma uğruna bunu dahil ediyoruz. Apple, 2012 sonlarından beri mobil cihazlarında tescilli Lightning kablosunu kullanmaktadır. USB-C gibi, tersine çevrilebilir.

iPhone ve iPad kullanıcıları, şarj etmek, bir PC’ye bağlanmak ve daha fazlası için cihazlarına bir Lightning – USB-A kablosu takıyor.

USB Hız Standartları

USB, ömrü boyunca standartlarını birkaç kez güncellemiştir. Her uçtaki konektör türlerine ek olarak, her USB kablosunun ve bağlantı noktasının bir standart hız vardır.

USB 1.x

USB 1.0 1996’da piyasaya sürüldü, ancak 1998’in sonlarına kadar USB 1.1 gelip USB çağını düzgün bir şekilde başlatmadı. Bu yalnızca USB-A ve USB-B konektörlerini kullanabilir ve modern standartlara göre eskidir.

Günümüzde herhangi bir USB 1.x aygıtı veya kablosu bulma olasılığınız çok düşük.

USB 2.0

2000 yılında USB, 2.0 güncellemesiyle bir makyaj yaptı. Bu, sürüm 1’den çok daha yüksek hızları destekler ve yukarıda bahsedilen yeni bağlantı noktalarının birçoğu için destek sağlar.

Ayrıca, iki USB cihazının doğrudan iletişim kurmasına izin veren USB OTG (On-The-Go) desteğinin eklenmesi de dikkate değerdir. Örneğin, bir adaptörle, standart bir USB klavyeyi bir Android telefona bağlayabilirsiniz.

USB 2.0, birçok fare, klavye ve benzeri cihazla birlikte daha ucuz flash sürücülerde hala kullanılmaktadır. Bir kablo veya bağlantı noktasında aşağıda tartışıldığı gibi herhangi bir USB 3 işareti yoksa, muhtemelen USB 2.0’dır.

USB 3.x

USB 3.0 2008’de piyasaya sürüldü, 3.1 ve 3.2 yinelemeleri daha sonra gelecek. En büyük yükseltmesi, USB 2.0’ın sağlayabileceğinden çok daha hızlı aktarım hızlarıdır.

USB 3.x kablolarını ve bağlantı noktalarını mavi renkleri ve / veya şimşek logosu ile tanıyacaksınız. Bu aygıtlar geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle bir USB 3.x kablosunu USB 2.0 bağlantı noktasına veya tersini takabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak sizi USB 2.0 hızlarıyla sınırlar.

Çoğu harici sabit sürücü ve üst düzey flash sürücü USB 3 kullanır. USB-C kabloları her zaman USB 3’tür. Mikro USB gibi daha eski kablo türleri, USB 3.0 uyumluluğu için özel bir konektör türü gerektirir. USB 3 hızlarından yararlanabilmeleri için genellikle harici sabit sürücülerde bu tür bir bağlayıcı görürsünüz.

USB Açık

Şimdi artık çeşitli USB kabloları ve kullanımları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Genel olarak, fareler ve klavyeler gibi standart cihazları bir USB 2.0 bağlantı noktasına takabilirsiniz, çünkü hız onlar için bir öncelik değildir. Ancak, harici bir sabit sürücü gibi veri aktaracak tüm aygıtlar, en iyi sonuçlar için USB 3 bağlantı noktasına takılmalıdır.

USB-C’nin standart hale gelip gelmediğini ve bunların yerini alıp almadığını zaman gösterecek. Her iki durumda da, eski cihazları desteklemek için uzun süre etrafta USB-A bağlantı noktalarımız olacak.

(Visited 3 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara