EV Şarj Kablosu Türleri

EV Şarj Kablosu Türleri

Elektrikli mobilite kullanıcıları için EV Şarj Kablosu Türleri bilgileri. Elektrikli aracınızı şarj etmeden önce bilmeniz gerekenler.

EV Şarj Kablosu Türleri
EV Şarj Kablosu Türleri

EV Şarj kablosu tipi 1 fiş

Tip 1 fiş, 7,4 kW’a (230 V, 32 A) kadar TKF Kablo güç seviyelerini şarj etmeye izin veren tek fazlı bir fiştir. Standart, esas olarak Asya bölgesindeki otomobil modellerinde kullanılmaktadır ve Avrupa’da nadirdir, bu nedenle çok sayıda kamuya açık tip 1 şarj istasyonu yoktur.

EV Şarj kablosu tipi 2 fiş

Üç fazlı fiş, esas olarak Avrupa’da kullanılmaktadır. Özel alanlarda, 22 kW’a kadar şarj gücü seviyeleri yaygındır, 43 kW’a (400 V, 63 A, AC) kadar şarj gücü seviyeleri ise yalnızca halka açık EV şarj istasyonlarında kullanılabilir. Halka açık şarj istasyonlarının çoğunda tip 2 soket bulunur. Tüm mod 3 şarj kabloları bununla kullanılabilir ve elektrikli arabalar hem tip 1 hem de tip 2 fişlerle şarj edilebilir. Şarj istasyonlarının yanlarındaki tüm mod 3 kabloları Mennekes fişlerine (tip 2) sahiptir.

Kombinasyon Fişleri (Kombine Şarj Sistemi veya CCS)

CCS fişi, hızlı şarj amacıyla iki ek güç kontağına sahip tip 2 fişin geliştirilmiş bir versiyonudur ve 170 kW’a kadar AC ve DC şarj güç seviyelerini (alternatif ve doğru akım şarj güç seviyeleri) destekler. Uygulamada, değer genellikle 50 kW civarındadır.

CHAdeMO Fişi

Bu hızlı şarj sistemi Japonya’da geliştirilmiştir ve uygun halka açık şarj istasyonlarında 50 kW’a kadar şarj kapasitelerine izin verir. Aşağıdaki üreticiler CHAdeMO fişi ile uyumlu elektrikli arabalar sunmaktadır: BD Otomotive, Citroën, Honda, Kia, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Subaru, Tesla (adaptörlü) ve Toyota.

Tesla Supercharger

Tesla, süper şarj cihazı için tip 2 Mennekes fişinin değiştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Bu, Model S’nin 30 dakika içinde% 80’e kadar şarj olmasını sağlar. Tesla, müşterilerine ücretsiz şarj imkanı sunuyor. Bugüne kadar, diğer otomobil markalarının Tesla süperşarjlarıyla şarj edilmesi mümkün olmamıştı.

Elektrikli arabalar için şarj kablosu modları:

Mod 2 Kontrol kutulu EV Şarj Kabloları

Kontrol kutulu Mode 2 EV şarj kablosu farklı versiyonlarda mevcuttur. Çoğu zaman Mod 2 şarj kablosu araç üreticisi tarafından sağlanır ve sıradan bir ev prizine bağlantısı vardır. Araba ile şarj portu arasındaki iletişim, araç fişi ile konektör fişi (ICCB Kablo İçi Kontrol Kutusu) arasına bağlanan bir kutu aracılığıyla kurulur.

Mod 3 EV Şarj Kabloları

Mod 3 şarj kablosu, EV şarj istasyonu ile elektrikli araç arasındaki bir bağlantı kablosudur. Tip 2 fiş, AB’de standart olarak ayarlanmıştır. Elektrikli arabaların tip 1 ve tip 2 fişler kullanılarak şarj edilmesine izin vermek için, şarj istasyonları genellikle bir tip 2 soket ile donatılmıştır. Elektrikli arabanızı şarj etmek için, tip 2’den tip 2’ye bir mod 3 şarj kablosuna (örneğin Renault ZOE için) veya tip 2’den tip 1’e bir mod 3 şarj kablosuna (örneğin Nissan Leaf için) ihtiyacınız vardır.

EV için 3 standart şarj seviyesi vardır. Tüm elektrikli araçlar Seviye 1 ve Seviye 2 EV istasyonlarında şarj edilebilir. Seviye 3 (DCFC veya hızlı şarj cihazı olarak da bilinir) yalnızca hızlı şarj özelliğine sahip araçlarda kullanılabilir.

Seviye 1 EV şarj istasyonu

Seviye 1, standart duvar prizidir. En yavaş şarj seviyesine sahiptir. Bir aracı şarj etmek için şarj süresi 10 ila 12 saat sürebilir.

Seviye 2 EV şarj istasyonu

Seviye 2, tipik EV fişidir. Genellikle evinizin garajına kurulur ve birçok halka açık şarj istasyonu Seviye 2 şarj istasyonlarını kullanır. Şarj süresi 2 ila 6 saat arasındadır.

Seviye 3 EV şarj istasyonu

Seviye 3, esas olarak DCFC veya DC Hızlı Şarj olarak adlandırılır. Bu şarj istasyonları, bir EV aracını şarj etmenin en hızlı yoludur. Şarj süresi: 15 dakika ile 1 saat arası.

EV Şarj Kablosu Türleri ve şarj istasyonları farklılıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzu umuyoruz

(Visited 4 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara