Bilmeniz Gereken Farklı Bilgisayar Kablosu Türleri Nelerdir?

Bilmeniz Gereken Farklı Bilgisayar Kablosu Türleri Nelerdir?

Bu kablonun ne için olduğundan emin değil misiniz? Monitör TKF Kablo kablolarından ağ kablolarına kadar açıklanan en yaygın bilgisayar kablosu türleri aşağıda verilmiştir.

Bilmeniz Gereken Farklı Bilgisayar Kablosu Türleri Nelerdir
Bilmeniz Gereken Farklı Bilgisayar Kablosu Türleri Nelerdir

Bilgisayar kabloları çok büyük. Bilinmesi gereken pek çok standart, kısaltma ve terim var. Sabit sürücünüz için IDE veya SATA’ya ihtiyacınız var mı? USB Tip A, Tip B ve Tip C arasındaki farklar nelerdir? DisplayPort ve Thunderbolt aynı şey midir?

Sonunda, sizin ve benim gibi tüketiciler, tüm farklı kablo türlerini öğrenmek için kendi başımıza bırakılıyor. Farklı bilgisayar kabloları arasındaki önemli ayrıntıları vurgulayan tek bir bilgi kaynağı olsaydı harika olmaz mıydı?

Doğru yere geldiniz. Aşağıda, monitör kablolarından ağ kablolarına kadar evinizde bulabileceğiniz en yaygın bilgisayar kablosu konektörü türlerine genel bir bakış yer almaktadır.

USB (Evrensel Seri Veri Yolu)

USB bağlantısı, dünyadaki tüm bilgisayar konektörü türleri arasında en yaygın olanıdır. Neredeyse her bilgisayar çevre birimi aygıtı – klavyeler, fareler, kulaklıklar, flash sürücüler, kablosuz adaptörler ve benzeri – bir USB bağlantı noktası aracılığıyla bir bilgisayara bağlanabilir.

USB gelişmeye devam ediyor, bu da birden fazla USB sürümü olduğu anlamına geliyor:

 • USB 1.0 , 1,5 MB / sn’ye kadar hızlarda veri iletebilir.
 • USB 2.0 , 60 MB / sn’ye varan hızlarda veri iletebilir ve USB’nin eski sürümleriyle uyumludur.
 • USB 3.0 , 625 MB / sn’ye varan hızlarda veri iletebilir. USB’nin önceki sürümleriyle uyumludur.
 • USB 3.1 , verileri 1,25 GB / sn’ye kadar hızlarda iletebilir. USB’nin önceki sürümleriyle uyumludur. Bu makalenin yazıldığı sırada USB 3.1, piyasada bulunan en yaygın türdür.
 • USB 3.2 , verileri 2,5 GB / sn’ye kadar hızlarda iletebilir, ancak yalnızca USB-C bağlantısı kullanılırken. USB’nin önceki sürümleriyle uyumludur.
 • USB 4.x , verileri 5 GB / sn’ye varan hızlarda ancak yalnızca USB-C bağlantısı kullanırken iletecek olan gelecekteki bir teknik özelliktir. 2019 ortasında piyasaya çıkacak ve USB 3.2 ve USB 2.0 ile uyumlu olacak.

Ayrıca USB bağlantıları için birkaç “şekil” vardır:

 • Tip A , USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1’i destekler.
 • Tip B; USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1’i destekler.
 • Tip C (yani USB-C ) USB 3.1, USB 3.2, USB 4.x’i destekler.
 • Mini , USB 2.0’ı destekler.
 • Mikro , USB 2.0’ı destekler.

Not: Bir USB türünden diğerine bir adaptör satın alırsanız, veri aktarım hızı, iki uç nokta ve birbirine bağlı iki cihaz arasındaki en yavaş bağlantıyla sınırlanacaktır.

Not: Mini-USB ve Mikro USB varyantları en sık PDA’lar, telefonlar ve dijital kameralar gibi küçük, taşınabilir cihazlar kullanılır. Standart USB konektörleri daha çok harici sabit sürücüler, klavyeler ve fareler gibi takılı kalma eğiliminde olan cihazlarda kullanılır.

(Visited 24 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara