Ağ için Kablolar: Türler ve Özellikler

Ağ için Kablolar: Türler ve Özellikler

bağlantılarının nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Bu ders sizi çeşitli ağ kablosu türlerine, TKF Kablo kullanımlarına ve ideal kullanım durumlarına götürecektir.

Ağ için Kablolar: Türler ve Özellikler
Ağ için Kablolar: Türler ve Özellikler

Ağ Kabloları 101

Ağınızı nasıl koruyacağınızı öğrenmek istiyorsanız, yol boyunca karşılaşacağınız temel kablo türlerini öğrenmek isteyeceksiniz. En temel kablo türleri arasında bükümlü çiftler, koaksiyel ve fiber optik kablolar bulunur. Tüm bu kabloların kendi özel amaçları ve geliştikleri ideal ortamları vardır.

Twisted Pair Kablolar

Bir bükülü çift tel vasıtası kablo birbirine sarılı iki bağımsız izole edilmiş teller ile tasarlanmış olduğu. Bu yöntem, elektromanyetik spektrumdan kaynaklanan paraziti azaltmanın bir yolu olarak kullanılır; bu, ağ cihazlarının dış kaynaklardan daha az gürültüyle daha düzgün çalışmasını sağlar (gürültü, güç hatları gibi birden çok kaynaktan gelebilir). İki farklı bükümlü çift kablo türü vardır, blendajlı bükümlü tel çifti (STP) ve blendajsız bükümlü tel çifti (UTP) :

 • STP kabloları, verileri daha hızlı taşımak için telefon kablosuna topraklama görevi gören ekstra bir kaplamaya sahiptir.
 • UTP kabloları bu ekstra kaplamaya sahip değildir, ancak bu onların kötü ağ kabloları olduğu anlamına gelmez. Aslında, UTP kabloları günümüzde en popüler ve en yaygın kullanılan kablolardır.

Bazı bükümlü çift kablo türlerine bir göz atalım.

UTP Türleri

Bükülmüş çift kablolar gürültüyü azaltmaya yardımcı olur, ancak bunlar hakkında bilmeniz gereken birkaç şey daha vardır. Şu anda CAT1’den CAT5’e, CAT5e, CAT6, CAT6a ve CAT7’ye kadar değişen toplam dokuz kategori bulunmaktadır.

 • CAT1 – CAT3 artık standart değil ve eski telefon hatlarında kullanılıyordu
 • CAT4, genellikle token ring ağlarında kullanılır. 100 metreye kadar menzil ile 16 Mbps’yi destekler.
 • CAT5, birçok insanın evlerinde Ethernet tabanlı ağlara sahip olabileceği şeydir. İki bükümlü çift içerir ve 100 metreye kadar menzil ile 100 Mbps’yi destekler.
 • CAT5e, bir Ethernet bağlantısı üzerinden dört bükümlü çift kullanır. 100 metreye kadar menzil ile 1000 Mbps (gigabit ağ hızları) destekler.
 • CAT6, CAT6a ve CAT7 ayrıca dört bükümlü çift içerir ve ağ kabloları için gelecekteki standarttır. 100 metreye kadar menzil ile 10 Gbps’lik bir temel veri hızına sahiptirler.

Ayrıca, en özel ve yaygın UTP bağlantı kablosu türü RJ-45 olarak bilinir. Bu kablolar muhtemelen ev ağınız için sahip olduğunuz şeydir.

UTP ve STP

UTP’nin önemli artı ve eksilerine daha yakından bakalım:

Artıları

 • STP’den daha küçükler, bu da fiziksel olarak daha kolay başa çıkmalarını ve kurulumlarını sağlar
 • Ekstra koruma olmadığından daha ucuzdurlar ve aşınma ve yıpranma konusunda çok daha az endişe duyarlar.
 • İkisi arasında en yaygın olanlardır ve çeşitli durumlarda kullanılırlar

Eksileri

 • Ekstra kalkanın olmaması, STP’ye kıyasla tek büyük dezavantajdır.

STP’nin önemli artılarına ve eksilerine daha yakından bakalım:

Artıları

 • STP’nin sahip olduğu en önemli tek avantaj, elektriksel parazitleri azaltırken maksimum performansa izin veren ekstra korumadır.

Eksileri

 • Ekstra koruma özelliği nedeniyle daha pahalıdırlar
 • Korumalı kasa nedeniyle de daha büyükler
 • Maksimum performans için yeterince topraklanmaları gerektiğinden kurulumları daha karmaşıktır.
 • Kablolardaki ekranlama çok kırılgandır ve hafif bir hasar meydana gelirse kaliteden kolayca ödün verilebilir

UTP en yaygın seçenektir, ancak STP’nin en yüksek seçim olarak hüküm sürdüğü belirli bir durum vardır. Ortamda muazzam miktarda elektromanyetik parazit varsa, STP’nin ekstra koruma özelliği çevredeki elektrik gürültüsünü azaltacaktır.

Koaksiyel ve Fiber Optik

Bir koaksiyel kablo çoğumuz bizim internet servis sağlayıcıları tarafından evlerimizde yüklü olduğu olduğunu şeydir. Bu daha sonra kablo modeme bağlanır.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara