Veri Kablosu Tipler

Veri Kablosu Tipler

Veri kabloları, TKF Kablo bir kaynaktan bir hedefe elektronik bilgi iletmek için kullanılır. Bilgisayar ve telekomünikasyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılan veri kablolaması türü bakır veya fiber optiktir.

Bunlar daha sonra üç ana türe ayrılabilir:

  • Bükülmüş çift. (bakır)
  • Koaksiyel. (bakır)
  • Optik kablolar. (lif)

Farklı ortamlarda kullanılan bu veri kabloları, onları tanımlanabilir kılan farklı özelliklere sahiptir.

Bükülmüş Çifti

Telekomünikasyon ve bilgisayar ağları esas olarak bükülü çift bakır kablo kullanır. Bükümlü çift kablo, her biri kendi plastik izolasyonuna sahip ve birlikte bükülmüş iki bakır çekirdekten oluşur. Bir kablo sinyali taşır ve diğeri toprak referansı olarak kullanılır. Bükümün avantajı, her iki telin de dış etkenlerden eşit derecede etkilenmesidir. Kablolardaki bu bükülme, veri iletişimini sinyal bozulmasından korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, sinyal bozulmasından önce bükülmüş bir çift tel için ortalama uzunluk yaklaşık 300 fittir.Bu kablo gibi iki tiptir. – UTP (korumasız bükümlü çift)

STP (ekranlı bükümlü çift)

STP kablosunun, yalıtılmış bükümlü çift iletkenleri örten ekstra bir metal ekranı vardır. Ancak bu, UTP kablolarında yoktur. En yaygın UTP konektörü RJ45’tir.

Blendajsız bükümlü çift kablo, kablo kalitesine göre yedi kategoriye ayrılmıştır. Bükülü çift kablonun performansı, zayıflama ile frekans karşılaştırılarak ölçülür. 100 kHz’nin üzerindeki frekansla zayıflama artar.

Veri kablolama sistemleri, bozulmadan koruyabildikleri veri hızlarına göre kategorize edilir. Spesifikasyonlar, bir kategoriye uymak için kullanılacak kablo malzemesinin yanı sıra konektör ve bağlantı bloklarının türlerini açıklar. ISO / IEC standartları için kategori kabloya ve sınıf konektöre atıfta bulunur. ISO uluslararası standartlardır ve dünyanın her yerinde takip edilebilir.

En yaygın olarak yüklenen iki kategori, geleneksel olarak CAT 3 (ses) ve CAT 5e’dir, ancak yeni kurulumlarda, ses için kategori 5e ve uzun süreli kullanım için 10GBASE-T’yi destekleyen bir yüksek hız en yaygın hale gelmektedir.

Koaksiyel

Koaksiyel (koaksiyel) kablo eski bilgisayar ağlarında kullanılır. Koaksiyel kablo, çift bükümlü kablolardan daha yüksek frekanslı sinyaller taşır ve bir metal folyonun dış iletkeni ile kaplanmış bir yalıtkan içinde bulunan merkezi bir katı tel iletkenine sahiptir. Bu dış iletken devreyi tamamlar ve tüm kablo plastik bir kapakla korunur.

Koaksiyel kablonun daha yüksek bant genişliğine sahip olmasına rağmen, zayıflaması bükülü çift kablolara göre çok daha yüksektir. Tek bir kablonun 600 Mbps’ye kadar veri taşıyabildiği dijital telefon kablo kablolama ağlarında yaygın olarak kullanılır .

Koaksiyel kablolama, BNC konektörü adı verilen özel bir konektör gerektirir; kablonun ucunu bir cihaza bağlamak için kullanılır. Bu kablolar, RG (radyo hükümeti) derecelendirmelerine göre kategorize edilir. Kablolu TV için kullanılan RG-59, ince Ethernet için RG-58 ve kalın Ethernet için RG-11. ( Hangi Ethernet Kablosu  makalemizi okuyarak ethernet kablosu kurulumu hakkında daha fazla bilgi edinin )

Fiberoptik

İnternete hızlı bağlantı sağlamak için kablo ve telefon şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılan fiber optik kablo, veri sinyallerini ışık şeklinde iletir. Bu ışık kanalı iki ana bölümden oluşur: çekirdek ve kaplama Kaplama, çekirdek için koruyucu bir örtü görevi görür.

Çekirdek ve kaplamanın yoğunluğundaki fark, çekirdek içinde hareket eden bir ışık demetinin kırılmak yerine kaplamadan yansıtılmasıdır.

Fiber optik kablo hafiftir ve diğer iki veri kablosunun yaşadığı sinyal bozulması sorunlarına sahip değildir. Ancak fiber optik kablo, kablonun cam kısımlarından dolayı çok kırılgandır ve daha pahalıdır.

Optik fiberde, çok modlu ve tekli mod gibi iki ışık yayılma modu mümkündür. Çok modlu fiber, bir ışık kaynağından çoklu ışının çekirdek boyunca hareket etmesine izin verir.

Fiber optik kablolar için iki tip konektör vardır.

 SC konektörü, kablo TV için kullanılır ve ST konektörü, kabloyu ağ cihazlarına bağlamak için kullanılır.

Fiber optik kabloda zayıflama, diğer iki tip kabloya göre çok düşüktür. Çok yüksek bant genişliği ve elektromanyetik parazitlere karşı bağışıklık sağlar.

Hafif olması ve sıkışma ihtimalinin daha düşük olması, fiber optik kablolar, kablo tesisatı yapan firmalara daha çok tercih edilmesini sağlar . Fiber optik kablo, geniş bant genişliği ve maliyet etkinliği nedeniyle omurga ağlarında sıklıkla kullanılır. Ayrıca, şişmiş fiber kablolar ve yangına dayanıklı kablolar hakkında bilgi edinmeyi de düşünün .

(Visited 37 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara