Farklı USB kablo türleri nelerdir?

Farklı USB kablo türleri nelerdir?

Her biri farklı faydalara sahip ve farklı bir göreve TKF Kablo uygun çok sayıda farklı USB kablosu vardır.

Akıllı telefonunuz ve masanız tarafından kullanılan kablolar ve bağlantı noktaları bir ucunda mikro-USB veya USB-C, diğer ucunda ise USB-A tipi olacaktır.

Eski modellerle birlikte gelen bazı kabloların ucunda USB-A olmayacak, bunun yerine sadece fiş olacaktır. Bu fişler genellikle çok daha düşük amperajlara sahip olacaktır.

Farklı USB kablo türleri nelerdir?
Farklı USB kablo türleri nelerdir?

USB-AClick to Collapse

USB-A, en yaygın olarak bilgisayarlar veya elektrik prizleriyle kullanılır. Şarj ederken, USB-A tarafını USB fişine veya bir dizüstü bilgisayara veya bilgisayara bağlayacaksınız.

USB-A kabloları bağlantı noktasına yalnızca tek yönlü girecektir. Genellikle hangi yönde olması gerektiğini, üstte yazılı USB sembolünden anlayabilirsiniz. Kabloya veya cihaza zarar vermemek için kablonun doğru şekilde takıldığından emin olun.

USB-BClick to Collapse

USB-B bağlantı noktaları çoğunlukla yazıcıları veya harici sabit sürücüleri bilgisayarlara bağlamak için kullanılır. Diğer USB kabloları kadar yaygın değildirler.

Mini USBClick to Collapse

USB-Mini, MP3 çalarlar ve kameralar dahil olmak üzere mobil cihazları bağlamak için kullanıldı ve çok daha küçük bir bağlantı olduğundan daha küçük cihazlara izin veriyor.

Mikro USBClick to Collapse

Mikro-USB, en yaygın USB bağlantı noktasıydı ve hala birçok eski modelde bulunur. Bu tür bir bağlantı, verilerin bir bilgisayara ihtiyaç duymadan okunmasına izin verir. Örneğin, Flash Sürücüleri veya Memory Stick’leri doğrudan mobil cihazınıza bağlayabilirsiniz.

USB-A kabloları gibi, Mikro-USB de yalnızca doğru yol ise bir bağlantı noktasına girecektir. Herhangi bir hasara neden olmamak için bağlantı noktasının şeklini Mikro-USB kablosuyla eşleştirmeye dikkat edin.

USB-CClick to Collapse

USB-C, en yeni USB geliştirmesidir ve tüm yeni Samsung cihazları USB-C bağlantı noktalarıyla birlikte gelir. USB-C kabloları, yüksek hızlı veri aktarımlarına ve daha yüksek bir güç akışına izin vererek telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlar. USB-C kabloları da tersine çevrilebilir ve her iki şekilde de takılabilir.

USB-3Click to Collapse

USB 3, USB kablolarının ve bağlantı noktalarının önceki sürümleriyle geriye doğru uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. USB 3, daha sık kullanıma dayanabilmesi için farklı şekilli konektör pimlerine sahiptir. USB 3-A ve USB 3-B kabloları, ayırt etmek için iç kısımları mavi renkte olması dışında, bu makalenin üst kısmındaki USB-A ve USB-B kablolarıyla aynıdır. USB 3 mikro kablosunda, daha fazla veri aktarımını sağlamak için ekstra pimler bulunur.

(Visited 28 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara