Endüstriyel ve Konut ortamlarında ne tür kablolar kullanılır?

Endüstriyel ve Konut ortamlarında ne tür kablolar kullanılır?

Basit bir deyişle, tel ve kablo, TKF Kablo elektrik enerjisi ve veri sinyalinin bir yerden diğerine aktarıldığı bir ortamdır. Düzgün elektrik beslemesini ve diğer telekomünikasyon sinyallerini sağlamak için doğru tel ve kablo kurulumu büyük önem taşımaktadır. Bir elektrik teli ve kablosu, farklı ihtiyaç ve gereksinimleri karşılamak için farklı boyut, tip, renk ve uygulamada gelir. Piyasada, iletim ve iletişimden ağır endüstriyel ve konut kullanımına kadar çeşitli uygulamalar için tasarlanmış birçok tel ve kablo türü bulunmaktadır.

Endüstriyel ve Konut ortamlarında ne tür kablolar kullanılır?
Endüstriyel ve Konut ortamlarında ne tür kablolar kullanılır?

Her endüstriyel ve konut ortamında yaygın olarak kullanılan birkaç ana kablo kategorisi hakkında kısa bir bilgi:

  • Bina Teli : Bina telleri veya elektrik telleri, elektriklendirme için herhangi bir konut, ticari, çok katlı binada yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Çok Çekirdekli Esnek Kablo : Bu tür kablo, endüstriyel uygulamalarda ve birkaç konut uygulamasında yaygın olarak kullanılır. Çok damarlı kablo (MCC), genellikle oldukça esnek bakır iletkenler ve kabloya üstün esneklik kazandıran özel olarak formüle edilmiş esnek FR PVC yalıtımı ve PVC kılıf ile yapılır.
  • Üç Çekirdekli Düz Dalgıç Kablo : Bu kablo, su almak için toprak yüzeyinin derinliklerine giren dalgıç pompalara güç sağlamak için özel olarak üretilmiştir. Bu kablo, sert ve düşmanca koşullarda su altında kurulu dalgıç bir pompaya elektrik enerjisi sağlayabilir. Sağlam ve esnek olan bu kablo neme, aşınmaya ve hava koşullarına dayanıklıdır. Bu kablo genellikle sulama amaçlı kullanılır.

Telefon ve Santral kablosu

  • Telefon ve Santral Kablosu : Telefon ve Santral kablosu, gelişmiş ses iletimi, netlik ve paraziti ortadan kaldırmak için tasarlanmış gelişmiş bir iletişim kablosudur. Telefon, interkom ve EPABX sistemlerinin iç mekan bağlantısı için en uygun olanıdır. Buna ek olarak, yüksek saflıkta ve tekdüze çapta (düşük dirençli) elektrolitik sınıf bakır iletkenin kullanılması ses kaybını ortadan kaldırır ve böylece net bir netlik sağlar.
  • Koaksiyel Kablo : Bu kablolar genellikle evlere TV sinyali iletiminde kullanılır. Kablo operatörleri, DTH sağlayıcıları tarafından kullanılır.
  • UTP CAT Kablosu: Bu kablolar, tüm bilgisayarları sunucuya bağlamak için ofislerde olduğu gibi yapılandırılmış ağ oluşturma için LAN’da veri ve ses sinyallerini iletmek için kullanılır.
  • Güç ve Kontrol Kablosu: LT ve HT güç (AL) ve kontrol (CU) kabloları, kaynaktan elektrik temini sağlamak için endüstrilerde, ticari ve çoklu konut komplekslerinde kullanılır.
  • Blendajlı kablolar : Bu kablolar endüstriyel ve sinyalizasyon amaçlı kullanılır.
  • Hoparlör kabloları: Bu kablolar, hoparlörlere ses sinyalleri için kullanılır
  • CCTV kabloları: Bu kablolar, yakın devre kameradan TV’ye veya monitöre ses ve görüntü sinyalleri sağlamak için kullanılır.

Dolayısıyla bunlar , uygulama, boyut, teknik özellikler ve diğer elektrik protokollerini göz önünde bulundurarak endüstriyel ve konut ortamında kullanılan bazı yaygın kablo türleridir .

Ayrıca şunu okuyun:  Farklı Fan Türleri ve Evde Kullanımları

At  Panasonic’ten Anchor , biz sonuçta maliyetleri azaltmak için, sana bizim böylece güç tüketimini azaltarak daha az güç çalıştırmak için bu programlanmış gibi güç ve para tasarrufu sağlayabilir iyi aletleri bazı getir.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara