Veri Kablosu Türleri

Veri Kablosu Türleri

Bir veri kablosu, sistemler arasında ikili elektriksel iletişim sinyalleri biçiminde bilgi iletir. Bu ikili veri, TKF Kablo elektrik sinyalleri olarak bir ve sıfır dizisinden oluşur. 

İhtiyaç duyduğunuz veri kablosunun türü ortama bağlıdır. Örneğin, cat5e ve cat6 kabloları gibi ethernet kabloları, bir ağdaki bilgisayarlar arasında bilgi aktarır. USB ve koaksiyel kablolar, kamera ve yazıcı gibi çevresel aygıtları bağlar. 

Tüm veri kabloları bükümlü çift, koaksiyel kablo ve optik fiber kablo olmak üzere üç ana türe ayrılır. Bu kablo tipleri, farklı frekanslarda sinyaller taşır ve benzersiz uygulamaları vardır. 

Veri Kablosu Türleri
Veri Kablosu Türleri

Veri Kablosu Türleri 

Bükülmüş Çifti 

Bükümlü çift veri kabloları iki bakır çekirdekli telden oluşur. Bir tel bir sinyal taşıyıcısıdır ve diğeri bir toprak referansıdır. 

Bu teller kablo boyunca bükülür, dolayısıyla adı ve kıvrımlar iletişim sinyallerini bozulmadan korur. Bükülü kablo çifti 300 fitten uzunsa sinyal bozulması olma eğilimindedir. 

Koaksiyel kablo 

Koaksiyel kablolar, bükülü çiftlerden daha yüksek frekanslarda sinyal taşır. Bu tip veri kablosu, bir yalıtkan içindeki merkezi bir çekirdek iletkenden oluşur. Metal folyodan bir dış iletken, çekirdek teli örter ve veri iletişim sinyalini korur. Dijital telefon ağları ve televizyon iletişim verileri bu tür bir kablo kullanır. 

Fiber optik

Bu tür bir kablo, verileri bir ışık kanalı aracılığıyla ışık biçiminde iletir. Işık kanalının çekirdek ve giydirme olmak üzere iki bölümü vardır. Fiber optik, hızlı İnternet bağlantıları için tercih edilen veri kablosudur, çünkü diğer tipler kadar sinyal bozulmasına karşı duyarlı değildir. 

Optik fiber kabloların kordonu kırılgandır ve sinyallerini iletmek için benzersiz bir fiş ve ağ kartları gerektirirler. 

Evinizde Veri Kablosu 

Coastal Electrics , Rockingham, WA’da profesyonel bir veri kablosu kurulum hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerimiz arasında, diğerlerinin yanı sıra, ağ kurulumu, ağ duvar kablolaması, veri ve ses kablolaması, kablo yönetimi hizmetleri ve fiber kurulumu yer alır. 

Cat5e ve cat6 yapısal kablolama çözümlerimiz uygun maliyetlidir ve ticari ve konut müşterileri tarafından kullanılabilir. Online formumuzu doldurarak bugün bize ulaşın. 

(Visited 20 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara