Ses Kabloları

Ses Kabloları

Ses Kabloları: TKF Kablo Müzisyenlerin Ses Kablosu Türleri Hakkında Bilmesi Gereken Her Şey [İnfografik]

Ses kablosu bilginizi bir araya getirin.

Kablolar önemlidir.

Ne yazık ki kablosuz müzik stüdyoları henüz bir şey değil. Aslında her türlü eski, yeni, analog ve dijital teçhizatı her zamankinden daha fazla birbirine bağlıyoruz.

Evet biliyorum, ses konektörleri müzik stüdyosu kurulumunuzun en heyecan verici parçası olmayabilir …

Ama içine gitar, synth, davul makineleri ve mikrofonlar gelen temiz ve yüksek sesle yeterli sinyal kayıt DAW sahip çok seçtiğiniz ses kablosu tipleri ile ilgisi yok.

İşte resimli bir ses kablosu kılavuzu (keşke bunu öğrenirken de olsaydı!). Konserler çalarken, kayıt yaparken ve hatta sadece jam yaparken daha iyi bir ses elde etmenize yardımcı olacaktır.

Ses Kabloları
Ses Kabloları

Analog ve Dijital Ses Kabloları Arasındaki Fark

Her şeyden önce, analog ve dijital ses kabloları arasındaki fark nedir?

İkisi de ses bilgisi iletiyor. Tek fark, analog kabloların elektriksel ses sinyallerini iletirken, dijital kabloların dijital bilgileri ikili kodda (sıfırlar ve birler, bilgisayarların konuştuğu dil) iletmesidir.

Dengeli ve Dengesiz Kablolar

Şimdi analog kablolarla ilgili en yaygın soruyla başlayalım…

Dengeli ve dengesiz kablolar arasındaki fark nedir ?

 • Dengesiz kabloların radyo parazitini ve gürültüyü alma şansı daha yüksektir. Dengesiz bir kabloyu keserseniz, iki kablo görürsünüz: bir iletken tel ve bir topraklama kablosu.
 • Dengeli kablolar ise bu parazitleri ve elektriksel uğultuları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. İçerisine eklenen bir tel yardımıyla yaparlar – yani  iki iletken tel ve bir topraklama teli. Bu ikinci telin yardımıyla her iki kablo da gürültüyü ortadan kaldırır.

Biraz sonra hangi kabloların dengeli ve hangilerinin dengesiz olduğuna bakacağız. Ama önce…

Dengeli ve Dengesiz Bağlantılar

Şimdi milyon dolarlık soru: Dengeli kablolar dengeli bir bağlantı kurar mı?

Cevap hayır ! İşte hatırlanması gereken çok önemli bir şey: Dengeli bir bağlantıya sahip olmanız için kablo devrenizdeki tüm noktalar dengelenmelidir . Bu şunları içerir:

 • Ekipmanınızda çıktı
 • Kablolar
 • Girdiği giriş (mikseriniz veya PA’nız gibi)

Bunlardan sadece biri dengesizse, bağlantınızı dengesiz hale getirir. Bu bir post-it üzerine yazmaya ve banyo aynanıza yapıştırmaya değer.

Şimdilik kafa karıştırıcı olabileceğini biliyorum ama okumaya devam edin!

Ekipmanınızın dengeli olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Donanımınız şu durumlarda dengelidir :

 • XLR çıkışları veya girişleri vardır
 • Üzerinde ya da kılavuzda yazılı

Örneğin: mikrofonlar, bazı mikserler, PA sistemleri, bazı profesyonel donanımlar ve XLR çıkışlı synth’ler (Roland Jupiter 8 ve diğerleri gibi).

Ekipmanınız şu durumlarda dengesizdir :

 • Bu bir gitar veya bas
 • ¼ inç mono veya stereo çıkışlara sahiptir
 • RCA girişleri veya çıkışları vardır

Yalnızca ¼ inç çıkışlara sahipse, birçok dişli dengesizdir. Hiçbir şey söylemezse büyük olasılıkla dengesizdir. Her zaman kılavuzu kontrol edin veya emin değilseniz biraz araştırma yapın.

Bütün bunlar neden önemli?

Dengeli ve dengesiz kablolar arasındaki farkı bilmek, her durumda doğru kabloları seçmek için çok önemlidir. Bu, kayıtlarınızda veya canlı setlerinizde kötü sinyal kaybını veya büyük gürültü parazitini önleyecektir. Yanlış kablo cihazlarınıza bile zarar verebilir.

Dengeli bir dişliniz ve dengeli bir mikseriniz varsa, o zaman elbette size güzel ve dengeli bir bağlantı sağlayacak dengeli kablolar kullanın!

Ancak dengeli bir bağlantınız yoksa, kabloları olabildiğince kısa tutmayı unutmayın.

Sıcak ipucu: Dengesiz bağlantılar için, paraziti önlemek için kablolarınızı 6 fitin (yaklaşık 1,8 metre) altında tutun.

Endişelenmeyin, bir saniye içinde hangi kabloların dengeli ve dengesiz olduğuna dair ayrıntılara aşağıdan gireceğim.

Ses Kablosu Türleri

Phew, hepsini yoldan çıkardığımıza sevindim. Şimdi en yaygın ses konektörü türlerini açığa çıkarma zamanı.

ANALOG KABLOLAR

XLR Kabloları

XLR kabloları her zaman dengeli kablolardır. Yerine otururlar – böylece onları çekerseniz yanlışlıkla fişlerini çekmezsiniz (bunun kurtardığı tüm punk şovlarını düşünün). XLR kabloları gürültü paraziti olmadan çok uzun olabilir.

XLR kabloları aşağıdakileri bağlamak için kullanılır:

 • Mikrofonlar>
 • Elektrikli hoparlörler
 • PA sistemleri
 • XLR ile donatılmış aletler

TRS Kabloları

TRS (Uç Halka-Kovan), dengeli kablolarla açıkladığım gibi, içinde üç tel bulunan (iki iletken ve bir toprak) konektörlerdir. Konektördeki iki lastik şerit nedeniyle görülmeleri kolaydır.

TRS kabloları, onları nasıl kullandığınıza bağlı olarak hem dengeli hem de dengesiz olabilir. Kablo bukalemunlarıdır.

Açıklamama izin ver!

TRS kabloları edilecektir dengeli Eğer dengeli cihazlar arasında mono kabloları olarak kullanıldıklarında. Bu, bir çiftini kullandığın zaman, biri sol kanal için ve diğeri sağ için. Bu şekilde her kabloda, iletken tellerden biri sinyal için olacak ve diğeri gürültüyü gidermeye yardımcı olacaktır.

Stereo olarak tek bir TRS kablosu kullandığınızda ( aynı kabloda sol ve sağ birlikte ), sinyal için içerideki her iki iletken tel kullanılacaktır. Bir kablo sol sinyali, diğer kablo ise sağ sinyali taşıyacaktır. Yani gürültü engelleme için kablo kalmadı. Bu dengesiz bir kablo olacak.

Bu durum en çok kulaklık kablolarında ve dişli üzerindeki kulaklık çıkışlarında görülür.

TS Kabloları

TS ( Tip-Sleeve) konektörleri her zaman dengesizdir. Neden? Çünkü iki tel içerirler: bir iletken ve bir toprak. Konektörde bir lastik şerit olanlardır.

TS kabloları da monodur. Mono çıkışı olan teçhizatlar için kullanışlıdırlar: gitarlar, mono efekt pedalları, bazı synth’ler ve davul makineleri. Herhangi bir müzik stüdyosunda çok yaygındır.

TS kablolarınızın olabildiğince kısa olduğundan emin olun – aksi takdirde gürültü ve elektrik uğultuları alabilir.

RCA kabloları

RCA konektörleri, stereo elde etmek için çoğunlukla çiftler halinde gelir. Çoğu zaman Kırmızı, Sağ için kullanılır ( Kırmızı ve Sağın ikisi de R harfiyle başlar!) Ve beyaz, Sol kanal için kullanılır.

RCA kabloları TS kablolarına benzer. Her RCA kablosunun bir iletkeni ve bir toprağı vardır. Bu, her zaman dengesiz oldukları anlamına gelir.

Yani aynı ipucu geçerlidir: mümkün olduğunca kısa tutun.

RCA konektörleri, DJ’in ekmeği ve tereyağıdır. CDJ’leri ve pikapları DJ mikserlerine bağlamak için kullanılan en yaygın tellerdir.

Sıcak ipucu : CDJ’lerinizi ve pikaplarınızı takarken, iki tür RCA girişi vardır: Line ve Phono.

Line CDJ’ler ve diğer enstrümanlar içindir, Phono her zaman pikaplar içindir.

Pikapların sinyali çok daha düşüktür, bu yüzden onları çizgi seviyesine getirmek için daha güçlü bir ön amfiye ihtiyaçları vardır (aşağıdaki seviyelerde daha fazlası). Gürültü ve bozulmayı önlemek için DJ kurulumunuzu takarken daima doğru girişi kullanın! Pikaplar hakkında daha fazla bilgi için Turntable Lab’i inceleyin .

DİJİTAL KABLOLAR

Günümüzün ev stüdyosunda giderek daha fazla dijital kablo bulacaksınız .

Ama onlar hakkında derinlemesine konuşmayacağım çünkü analogdan daha anlaşılırlar. Ve evet, AES / EBU, S / PDIF vb. Gibi daha az yaygın olanlardan bazılarını dışarıda bıraktım.

Pek çok insan dijital kabloların uzunluğunun önemli olmadığını düşünüyor (bazıları işe yarayıp yaramadığını söylüyor). Ancak deneyimlerinize dayanarak , dijital kablolarla (birkaç metre) gerçekten uzun süre giderseniz , yanlış çalışma şansı artar. Bu yüzden kısa tutun!

MIDI Kabloları

MIDI kabloları, vitesler arasında talimatları senkronize etmek ve iletmek için kullanılır.

Ben de yazdım gibi başka yazı , MIDI vermez yapmak veya taşıma sesi. Olay mesajlarını iletir .

Günümüzde çoğu modern donanımda MIDI girişi, MIDI çıkışı ve MIDI geçişi vardır. Bu yüzden hatırlanması gereken en önemli şey MIDI sinyal akışınızdır.

Kendinize sorduğunuzda:  MIDI kablomu IN, OUT veya THRU jakına takmalı mıyım? makinenizin şu özelliklere sahip olup olmadığını düşünün:

 • Bilginin gönderilmesi = kabloyu OUT’a takın
 • Bilginin alınması = kabloyu IN’e takın
 • Bilgiyi başka bir makineye aktarmak = kabloyu THRU’ya takın

USB Kabloları

USB kabloları, ses üretiminde çok yaygın hale geldi. Onlar konum MIDI klavye kontrolörleri , ses arayüzleri Modern synth ve drum machine.

Müzik donanımı ve bilgisayarlar arasında bilgi alışverişini mümkün kılarlar. USB kabloları ayrıca MIDI bilgilerini taşır.

Enstrümanlar için en yaygın USB kablo türleri, USB A Tipi (klasik düz olan) ve USB B Tipi (‘kare USB’) ‘dir.

USB konektörleri, elektronikte minyatürleştirmeye doğru devam eden bir eğilimi takip ediyor. Çoğu yeni donanım parçası kendi USB kablosuyla gelir, bu yüzden endişelenmenize gerek yok.

Unutulmaması gereken önemli şey, çalışmayı durdurursa değiştirmenin kolay olmasıdır – sadece karşılık gelen şekli arayın. Ayrıca oldukça kırılgan olma eğilimindedirler, bu yüzden onları takılı tutmaktan ve taşırken eşyalarınızın etrafına sarmaktan kaçının.

Dengesizliği Dengeli’ye Dönüştür

Bu, bir noktada başınıza gelecek bir senaryodur.

Bir gösteri çalıyorsunuz ve PA kurulumunda dengeli XLR konektörleri var.

Bir gitarınız, basınız veya synth’iniz olduğu için vitesiniz dengesiz.

Ayrıca, ana mikser konsolu sahneden çok uzaktır, bu nedenle uzun dengesiz kablolar gürültü ve parazit çekecektir.

Dengesiz bağlantıyı dengeli bir bağlantıya dönüştürmeniz gerekir. Ne yaparsın? Dengesiz bir bağlantıyı dengeli bir bağlantıya nasıl dönüştürürsünüz?

Bu bir DI kutusu kullanılarak yapılır .

DI kutusu nedir?

Bir DI kutusu ( doğrudan enjeksiyon ), sinyalleri dönüştürmek ve ses seviyelerini eşleştirmek için kayıtta ve canlı seste kullanılan bir cihazdır (aşağıdaki seviyelerde daha fazlası). Mikserler ve PA sistemlerindeki dengeli girişlere dengesiz dişli (gitar, synth, bas) bağlamanıza olanak tanır – bunu dengeli bir bağlantıya dönüştürür. Gürültü azaltma, parazit yok ve uzun kabloları çalıştırma yeteneği elde edersiniz. Teşekkürler DI kutusu!

TRS’ye bir TS takın

“Dengesiz bir TS fişini dengeli bir TRS jakına takabilir miyim?” Diye soruyor olabilirsiniz.

Cevap Evet. Çoğu zaman bu ¼ inç (6,35 mm) girişler hem dengeli hem de dengesizdir – ikisi arasında geçiş yapmak için yapılmıştır. Üreticiler genellikle mikserin kendisine yazarlar: BAL / UNBAL.

Genel bir kural olarak, ekipmanınız ve mikseriniz üzerinde yazanları okuyun! Bu kadar basit.

Ses Seviyesi 101: hoparlör, mikrofon, enstrüman ve hat seviyesi

Seviyeler hakkında konuşacağıma söz verdim. Cihazlarınızı birbirine bağladığınızda bu oldukça önemlidir.

Mikrofon, Enstrüman, Hoparlör ve Hat seviyesi sinyalleri arasındaki fark nedir ?

 • Hoparlör seviyesi nedir? Hoparlör seviyesi en güçlü sinyaldir. Ve bu mantıklı, hoparlörlerin çok fazla güce ihtiyacı var – bir kulüp ses sisteminin önünde duran herkesin bileceği gibi!
 • Hat seviyesi nedir? Hat seviyesi, standart sinyal seviyesidir (voltaj açısından). Enstrüman, fono ve mikrofon seviyelerinin bu seviyeye uyması için artırılması gerekir.
 • Enstrüman seviyesi nedir? Enstrüman seviyesi arada bir yerdedir. Hat seviyesinden daha zayıf, ancak mikrofon seviyesinden daha güçlü. Synth’ler, baslar ve gitarlar genellikle bu seviyededir. Bu cihazların seviyesini hat seviyesiyle eşleştirmek için bir DI kutusu kullanılır.
 • Mikrofon seviyesi nedir? Mikrofon seviyesi en zayıf sinyaldir. Hat seviyesine yükseltilmesi için mikrofon preamp’ına ihtiyacı var, aksi takdirde duymazsınız.

Bu Kabloları Çöz

Müzik kaydederken ve canlı konserler çalarken ses kablosu türleri ve ses seviyeleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Size kurulumunuzu takmanız ve en iyi sesi elde etmeniz için gereken bilgileri verecektir.

Artı, mekandaki sesli kişiyle konuşurken veya müzik mağazasından bir şey satın alırken, neden bahsettiğini bilmek ister misin?

Bu nedenle, bu ses kablosu kılavuzunu yer imlerinizde saklayın ve ihtiyacınız olan her zaman ona geri dönün.

Çünkü teçhizat reklamları her zaman uzayda yüzen enstrümanları gösterse de, müziğin büyüsü yalnızca her şeyi birbirine bağladığınızda gerçekleşir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara