Koaksiyel Kablo nedir?

Koaksiyel Kablo nedir?

Koaksiyel kablo , bazen koaksiyel kablo olarak da bilinir, TKF Kablo radyo frekansı (RF) sinyallerini bir noktadan diğerine ileten bir elektrik kablosudur.

Koaksiyel Kablo nedir?
Koaksiyel Kablo nedir?

Teknoloji, 20. yüzyılın başlarından beri varlığını sürdürüyor ve bu kablolar, dayanıklılıkları ve kurulum kolaylıkları sayesinde esas olarak uydu anten tesislerini evlere ve işyerlerine bağlamak için kullanılıyor.

RG kablosu nedir?

Gösterge ve empedansa göre değişen farklı koaksiyel kablo türleri vardır. Ölçü, kablonun kalınlığını ifade eder ve radyo kılavuz ölçümü veya RG numarasıyla ölçülür. RG numarası ne kadar yüksekse, merkezi iletken çekirdek o kadar incedir.

Koaksiyel Kablo neye benzer?

Koaksiyel kablo, iç yalıtım tabakası nedeniyle belirgin bir kalın, yuvarlak şekle sahiptir. Boyutu, bükümlü çift veya Ethernet kablosu gibi diğer kablo türlerinden çok farklı görünmesini sağlar. En yaygın koaksiyel kablo boyutları RG-6, RG-11 ve RG-59’dur – boyut farklılıklarından bazıları aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Koaksiyel kablolar siyah, kahverengi ve beyaz dahil çeşitli renklerde mevcuttur.

Koaksiyel Kablolar nasıl çalışır?

Koaksiyel kablolar popüler bir seçimdir çünkü korumalı tasarımları, merkez iletkenin hasar ve parazitten korunurken verileri hızlı bir şekilde iletmesine izin verir.

Koaksiyel kablolar esas olarak şu dört farklı katmandan oluşur:

1. Genellikle bakır bir tel olan ve veri ve videonun içinden geçtiği bir merkez iletken

2. Bakır teli çevreleyen bir dielektrik plastik izolatördür

3. Bakırdan yapılmış örgülü bir ağ daha sonra kablonun elektromanyetik girişimden (EMI) korunmasına yardımcı olur

4. Dış katman, iç katmanları hasardan koruyan plastik bir kaplamadır.

Koaksiyel kablo, merkezi iletkende veri taşıyarak çalışır, çevreleyen koruma katmanları herhangi bir sinyal kaybını (zayıflama kaybı da denir) durdurur ve EMI’yi azaltmaya yardımcı olur.

Dielektrik olarak adlandırılan ilk katman, çekirdek iletken ile dış katmanlar arasındaki mesafenin yanı sıra bir miktar yalıtım sağlar.

Toplu olarak kalkan olarak adlandırılan sonraki katmanlar, elektrik sinyallerini ve radyo iletimini dışarıda tutar. Bir koaksiyel kablonun farklı katmanları aşağıdaki resimde gösterilmektedir:

Koaksiyel Kablonun iletim hızı nedir?

Koaksiyel kablonun iletim hızı 10Mbps’dir (saniyede megabit) ve bükümlü çift kablolardan 80 kat daha fazla iletim kapasitesi sunarlar.

Koaksiyel kablo avantajları ve dezavantajları

Koaksiyel kablonun avantajları

  •         Ucuz
  •         Kablolaması ve kurulumu kolay
  •         Genişletmesi kolay
  •         EMI’ye karşı iyi direnç
  •         10 Mbps’ye kadar kapasite
  •         Dayanıklı

Koaksiyel kablonun bir diğer faydası da, sinyali taşıyan elektromanyetik alanın sadece iç ve dış iletkenler arasındaki boşlukta var olmasıdır. Bu, koaksiyel kablonun, diğer iletim hattı türlerinin aksine, güç kaybı olmadan metal nesnelerin yanına kurulabileceği anlamına gelir.

Koaksiyel kablonun dezavantajları

Koaksiyel kablo kullanmanın ana dezavantajı, tek kablo arızasının tüm ağı çökertebilmesidir.

Koaksiyel kablo türleri

İki ana koaksiyel kablo türü vardır – 75 Ohm (Ω) empedansa sahip olanlar ve 50 Ohm empedanslı olanlar.

75 Ohm’luk kablolar çoğunlukla video sinyalleri için kullanılırken, 50 Ohm kablolar genellikle veri ve kablosuz iletişim için kullanılır.

Koaksiyel kablolarda Ohm, kablodaki elektrik enerjisi akışına direncin ölçüsü olan empedansı ifade eder.

RF koaksiyel kablo nedir?

RF koaksiyel kablolar, radyo frekansı sinyallerini taşımak için kullanılır. TV’lerdeki standart giriş kablosudur ve bir cihazdaki RF girişine takılan tek bir pime sahiptir.

RG-6 kablosu nedir?

RG-6 kabloları daha büyük iletkenlere sahiptir, bu nedenle daha iyi sinyal kalitesi sağlarlar. Daha kalın dielektrik yalıtıma sahiptirler ve farklı bir tür ekranlama ile yapılmıştır, bu da GHz seviyesi sinyallerini daha etkili bir şekilde ele almalarını sağlar. Bu tip kablo ince olduğu için duvarlara veya tavanlara da kolaylıkla monte edilebilir.

RG-59 kablosu nedir?

Ev içi ortamlarda ortak bir kablo olan RG-59 kablosu, RG-6’ya benzer, ancak daha da ince bir merkez iletkenine sahiptir. Bu, onu kısa çalıştırmalar ve düşük frekanslı iletimler için iyi bir seçim haline getirir.

RG-11 kablosu nedir?

RG-11 kablosu, diğer koaksiyel kablo türlerinden daha kalın olduğu için kolayca tanımlanabilir ve bu da çalışmayı daha zor hale getirebilir. Bununla birlikte, RG-6 veya RG-59’dan daha düşük bir zayıflatma seviyesi sunar, yani daha uzun mesafeler için veri taşıyabilir.

Koaksiyel Kablolar ne için kullanılır?

Koaksiyel kablonun farklı kullanımlarından bazıları ve bu görev için en uygun tür:

RG6 koaksiyel kabloRG-6 Koaksiyel KabloTV için koaksiyel kabloDüşük kaliteli koaksiyel kablo TV alımını etkileyebilir, bu nedenle iş için en iyi kabloyu seçmek önemlidir.Yerli televizyon için tasarlanmış koaksiyel kablo 75 Ohm olmalıdır ve RG-6 koaksiyel TV için idealdir.
RG-11 koaksiyel kabloRG-11 koaksiyel kablo
HDTV için koaksiyel kablo (yüksek tanımlı)
HDTV için en iyi koaksiyel kablo RG-11’dir.Bu kablo türü, sinyallerin aktarılması için daha fazla alan sağlayan diğerlerinden daha yüksek bir gösterge sunar. Bu, RG-11 kablosunu güçlü HD sinyallerini hızla aktarmada usta kılar.

RG-6 Koaksiyel KabloRG-6 Koaksiyel Kabloİnternet için koaksiyel kabloİnternet bağlantıları için sinyalleri taşımak için koaksiyel kablolar kullanılabilir, ancak internet sinyalleri geleneksel analog videodan daha yüksek frekanslarda çalışır.RG-6 kablosu bu gereksinimi karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Çok daha iyi sinyal kalitesi sağlayan daha büyük bir iletkene sahiptir ve dielektrik yalıtımı daha kalındır. RG-6 kabloları da farklı bir ekranlama türü ile yapılır, bu da GHz seviyesindeki sinyalleri daha etkili bir şekilde taşıyabilecekleri anlamına gelir.
RG59 kablosuRG-59 koaksiyel kabloCCTV için koaksiyel kabloRG-59 koaksiyel kablo, CCTV sistemleri için en iyi tiptir, ancak RG-6 da kullanılabilir.RG-6, video sinyalini kaybetmeden RG-59’dan daha uzun mesafelerde çalışabilir, ancak daha kalın, daha sıkı bir kablodur ve çalışmak kadar uygun değildir.
RG6 kablosuRG-6 koaksiyel kabloVideo için koaksiyel kabloVideo için en yaygın koaksiyel kablo türleri RG-59 ve RG-6’dır. Bunlardan RG-59 endüstri standardı kablodur, RG-6 ise dijital video sinyalleri için daha iyidir.

Koaksiyel ayırıcı nedir?

Koaksiyel kablo hatları üretildiğinde, tekil bir cihaza güç vermek için yalnızca bir sinyal sağlarlar. Sinyal gerektiren birden fazla cihaz varsa bu sorunlu olabilir.

Koaksiyel ayırıcılar , sinyal gerektiren birden fazla cihaz olduğunda kullanılır. Birden çok cihaza bağlanmak için sinyali birkaç hatta ayırmak için koaksiyel kabloya takmak üzere tasarlanmış küçük cihazlardır.

Koaksiyel bağlantı noktası nedir?

Bir koaksiyel bağlantı noktası, tek bir dişi RCA konektörüdür . Bir aygıttaki bağlantı noktası büyük olasılıkla “koaksiyel” olarak etiketlenir, ancak “dijital çıkış” veya “dijital giriş” gibi bir şey de olabilir. Ayırt edilmesine yardımcı olmak için, koaksiyel bağlantı noktası genellikle turuncu veya siyah renk kodludur.

Koaksiyel Kablo Boyutları

Farklı koaksiyel kablo türlerini tanımlamaya yardımcı olmak için, işte bir boyut kılavuzu:

Koaksiyel kablo tipiDış çapDış çap
RG-584,95 mm0.195 ″
RG-596,15 mm0.242 ″
RG-66,90 mm0.275 ″
RG-626,15 mm0.242 ″
RG-1110,30 mm0.405 ″
RG-1214,10 mm0.555 ″
RG-21310,30 mm0.405 ″

Koaksiyel kablo konektörü türleri

Koaksiyel kablo konektörleri , kabloları diğer cihazlara bağlamak ve kablonun korumasını korumak için kullanılır.

Erkek ve dişi olarak bilinen iki farklı konektör stili vardır. Erkek konektörler, merkezden çıkıntı yapan metal pime ve dişi konektörlerde pimi almak için girintili bir delik bulunur.

En yaygın koaksiyel bağlayıcı türlerinden bazıları ve uygulamaları şunlardır:

BNC KonektörüBNC KonektörüBayonet Neil-Concelman (BNC) koaksiyel konektörler , RF ekipmanında, test cihazlarında, radyo, televizyon ve video sinyalinde hızlı bağlantı veya bağlantı kesme için kullanılır.
RG-11 koaksiyel kabloTNC KonektörüDişli Neill-Concelman (TNC) konektörler , 12GHz’e kadar çalışan küçük, hava koşullarına dayanıklı ürünlerdir. Genellikle cep telefonu ve RF / anten bağlantılarında kullanılırlar.
RG-6 Koaksiyel KabloSMB KonnektörleriMinyatür sürüm B (SMB) konektörleri , endüstriyel ve telekomünikasyon ekipmanı için en popüler RF / mikrodalga konektörlerinden biridir – yaygın olmayan bağlantılara sahip kablolar için basit bir geçmeli bağlantı tasarımı sunar.
7/16 DIN konektörü7/6 DIN Bağlayıcı7/16 DIN (Deutsches Institut für Normung) konektörü , koaksiyel kabloları bağlamak için kullanılan dişli bir RF konektörüdür.  Bu konektörler, sağlam ve dayanıklı oldukları için esas olarak su geçirmezlik gerektiren uygulamalar için kullanılır. Baz istasyonları ve yayın iletişim sistemleri için özellikle kullanışlıdırlar.
QMA KonnektörleriQMC Konnektörleri


QMA konektörleri , koaksiyel radyo frekansı konektörleridir. Elektrik uygulamalarında koruma bariyerini korurlar ve geçmeli mekanizmalara sahiptirler. Endüstriyel ve iletişim ortamları için idealdirler..
Mikro koaksiyel (MCX) konektörMCX KonektörüMikro koaksiyel (MCX) konektörler , boyut veya alan açısından kısıtlı ortamlar için idealdir.MCX konektörleri, kablosuz, GPS, TV tarayıcı kartları, RF donanımı ve dijital hücresel uygulamalarda DC ile 6GHz arasında çalışır. Bu konektörler ayrıca kolay kurulum için geçmeli bir kaplin tasarımına sahiptir.
RCA KonnektörleriQMC KonnektörleriCinch konektörü olarak da adlandırılan Radio Corporation of America (RCA) konektörü , ses ve video uygulamaları için yaygın olarak kullanılır..
(Visited 35 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara