Farklı Ağ Kablolama Türleri

Farklı Ağ Kablolama Türleri

Dört Tür Ağ Kablolaması

Ağ kablosu, bilgilerin bir ağ cihazından diğerine geçtiği bir ortam görevi görür. Bir TKF Kablo ağ için seçilen kablo türü ağın boyutuna, topolojisine ve prosedürüne bağlıdır. Çeşitli ağ kabloları, ağ altyapısının omurgası görevi görür.

Doğru ağ kablolaması türünü seçmek, çeşitli iş işlevlerini etkileyebilir çünkü kurumsal ağ yöneticileri yeni teknolojileri kullanır. Herhangi bir ağ altyapısında kullanılan ağ kablosunun türü, çeşitli sektörlerde ağ oluşturmanın en hayati yönlerinden biridir.

Farklı Ağ Kablolama Türleri
Farklı Ağ Kablolama Türleri

Koaksiyel kablo

Ortada tek bakır iletkeni vardır. Plastik bir katman, örgülü metal blendaj ile merkez iletken arasında yalıtım sağlar. Metal kalkan, motorlardan, flüoresan lambalardan ve diğer bilgisayarlardan kaynaklanan dış paraziti engeller.
Koaksiyel kablolama, kurulumu karmaşık olsa da sinyal engeline karşı son derece dirençlidir. Ağ cihazları arasında bükülü çift kablodan daha büyük kablo uzunluklarının üstesinden gelebilir. İki tip koaksiyel kablo, ince koaksiyel ve kalın koaksiyeldir.

Korumalı Bükümlü Çift (STP) Kablosu

İşletme tesisatlarında kullanılan özel bir çeşit bakır telefon kablolamasıdır. Normal bükümlü çift telefon tellerine toprak görevi gören harici bir kalkan eklenir. Kabloyu potansiyel parazit ve UTP’deki elektrik akımı riski olan bir alana yerleştirmek istiyorsanız, korumalı bükümlü çift cevap olabilir. Korumalı kablolar, kablolar arasındaki mesafenin genişletilmesine de yardımcı olabilir.

Fiber optik kablo

Fiber optik kablolama, birçok koruyucu malzeme katmanıyla çevrelenmiş bir merkez cam çekirdekten oluşur. Elektronik sinyaller yerine ışığı ileterek elektriksel tıkanma sorununu ortadan kaldırır. Bu, onları büyük miktarda elektriksel parazit içeren belirli atmosferler için mükemmel kılar. Aydınlatmaya ve neme karşı dayanıklılığı nedeniyle binalar arası ağların bağlanmasında standart hale gelmiştir.

Sistem kurulumunuzun bugün% 100 tutarlı olmasını ve Dimtech ile sohbet etmesini sağlayın.

Korumasız Twisted Pair

Dünyada en beğenilen ağ kablosu türüdür. UTP kablosu hem geleneksel telefon hem de bilgisayar ağı için kullanılır.

UTP için çeşitli kablolama şemaları şunlardır:

  • Telefon kablosu için kullanılan CAT1. CAT2, 4 Mbps’ye kadar hızları destekler ve sık sık token ring ağları için kullanılır.
  • CAT3 ve CAT4, daha yüksek ağ hızları için Token Ring ağlarında kullanılır.
  • CAT5 kablosunun yerini, 1 Gbps’ye kadar hızları desteklemesine olanak tanıyan gelişmiş bir karışma özelliği sağlayan CAT5e tasarımları almıştır. Dünyada en çok kullanılan ağ kablolama spesifikasyonudur.
  • CAT6, 100 metreye kadar uzunluk için 1 Gbps ve 55 metreye kadar 10 Gbps hızları destekler. CAT6 kablolarını kullanan kuruluşlar, kurulum sırasında CAT6 yönergelerine ve standartlarına uyulduğundan emin olmak için eksiksiz bir test raporu talep etmek üzere özel bir kablo analizörü kullanmalıdır.
  • CAT7, 10 Gbps hızları ve 100 metreye kadar uzunluğu destekleyebilen yeni bir bakır kablo modelidir.

Bir organizasyonda başarılı bir ağın geliştirilmesi için, farklı kablo türlerini ve bunların bir ağın diğer yönlerini nasıl etkilediğini anlamak çok önemlidir.

Perth’de Ağ Kablolaması

RJ45 ve CAT 6, kablolamanın düzenlenmesi açısından piyasada en çok tanınan yeniliklerdir. Dimtech , sistem kablolama ustaları olarak doğru kablolama kullanmanın önemini kavrar.

Ağ kablolama işimiz tüm tüzüklere, talimatlara ve modellere izin verir. Bu, çok sayıda tedarikçinin ulusal normlara uymayan eski püskü, standart altı kablolama kullanacağı için hayati önem taşımaktadır. Sistem kurulumunuzun bugün% 100 tutarlı olmasını ve Dimtech ile sohbet etmesini sağlayın.

(Visited 28 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara