Evinizin etrafında farklı elektrik kabloları

Evinizin etrafında farklı elektrik kabloları

Evinizin çevresinde, TKF Kablo tümü farklı bir amaç için kurulmuş çeşitli elektrik kabloları bulacaksınız. Günlük elektrikli eşyalardan iki yönlü aydınlatma anahtarlarına kadar, her kablo belirli bir kullanıma göre uyarlanmıştır.

Her kablo, eviniz ve cihazlarınız üzerinden bir elektrik akımı taşır ve her kablonun bir voltaj limiti vardır. Her kablonun içinde bakır tellerden oluşan, yalıtımlı plastikle kaplanmış ve amacına uygun renk kodlu (nötr, canlı, toprak) ‘damarlar’ bulunur. Bu damarlar daha sonra başka bir sert, yalıtımlı plastik katmanla kablo içinde birbirine sarılır.

Sanki elektrik yangına neden olabilirmiş gibi doğru tip ve boyutta kabloların kullanılması önemlidir. Örneğin, bir kablo maksimum 100V yüke sahipse ve içinden 300V gönderilirse, yanabilir ve evinizde bir yangına neden olabilir.

Evinizin etrafında farklı elektrik kabloları
Evinizin etrafında farklı elektrik kabloları

Evinizdeki tüm genel dahili güç kablolarınız muhtemelen ikiz çekirdek ve toprak kablolaması kullanacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip kablolama, PVC dış kılıf ile izole edilmiş iki çekirdekten ve ikisi arasında bir toprak çekirdekten oluşur.

Bu kablolama için uyumlu renkler

Canlı çekirdek için kahverengi kılıf ve nötr çekirdek için mavi kılıftan oluşur. Toprak çekirdeği yeşil ve sarı kılıfla net olarak görülecektir (ancak kurduğunuzda çıplak görünür, daha sonra yalıtım kılıfıyla örtmeniz gerekir).

Evinizin her yerinde çeşitli boyutlarda kullanılan ikiz çekirdek ve toprak kablolaması bulacaksınız. 2,5 mm genellikle arka soketler için kullanılırken, 1-1,5 mm en çok ışıklar için kullanılır (bir devrede kaç ışık olduğuna bağlı olarak).

İki anahtar (iki yönlü aydınlatma) tarafından kontrol edilen ev tipi aydınlatma armatürleri, iki anahtar arasındaki bağlantılar için 3 çekirdek ve toprak kullanır. Kablo, ayrı ayrı yalıtılmış ve bir dış PVC kılıfla sarılmış 3 katı çekirdekten oluşur. Bu damarların renkleri kahverengi, siyah ve gridir ve çıplak toprak çekirdekli (yeşil ve sarı kılıf ile izole edilecektir).

Dışarıda kullanım için, Çelik Telli Zırhlı (SWA) kablo, kabloyu gömerek veya bir katener teli kullanarak gücü zeminin altına taşımak için kullanılır.

Kablodaki çekirdek sayısı, amaca bağlı olarak iki ila dört arasında değişebilir. Kablo, her biri ayrı ayrı kılıflanan bu iç çekirdeklerden oluşur ve daha sonra son bir dış tabaka ile bitirilmeden önce, daha sonra bir korumalı tel zırh tabakası ile kaplanan bir plastik kılıf tabakası ile birlikte sarılır.

Çoklu koruma katmanları nedeniyle

Kablolamanın diğer seçenekler kadar esnek olmadığı bilinmektedir. Bağlantılarınız için daha fazla esnekliğe ihtiyacınız varsa, alternatif bir dış kablolama seçeneği aşağıda ele alınan Arctic Flex’tir.

Taşınabilir elektrikli aletlerinizin ve hafif kolyelerinizin çoğu, güç noktasına esnek bağlantılara izin verdiği için esnek kablolar kullanacaktır. Kablo, bir PVC dış kılıf kaplamasının içinde normalde 2 veya 3 çekirdekli bir enine kesitte oluşturulur.

Esnek kablolar, diğer kablolara kıyasla daha büyük bir bükülme elde etmenizi ve ayrıca kolaylıkla düzeltmenizi sağlar. Dışarıdaki dar bir alana bir şey kurmak istiyorsanız ve kablolamada esneklik istiyorsanız, arctic flex ihtiyacınız olan şey olabilir.

Dışarıda standart bir esnek kablo kullanırsanız, 0 ° C’den düşük sıcaklıklarda bir kuruluma veya herhangi bir harekete dayanmaz ve soğuk havalarda çatlayarak sorunlara neden olur. Oysa Arctic flex, -20 ° C’ye kadar sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve standart dış zırhlı kablolamanızın işe yaramayacağı dar alanlar için idealdir.

Tehlikeli elektrik kablosu türleri

Güncel olmadığına inandığınız herhangi bir şüpheli elektrik kablosuyla karşılaşırsanız, değiştirilmesi gerekebileceğinden görsel bir inceleme yapması için kayıtlı bir elektrikçiyi aramak en iyisidir.

Dikkat edilmesi gereken bazı eski kablolama renkleri ve kablolar şunlardır: kauçuk izoleli, iki damarlı (çok telli) bir dış kurşun kılıfla kaplı ve kırmızı ve siyah kablolar.

Bunların tümü, yukarıda belirtildiği gibi kablolarınızın yeni kablolarla değiştirilmesi gerekebileceğinin açık işaretleridir. Eski kabloları değiştirmenin nedeni, kauçuk yalıtımın genellikle zamanla azalması ve kırılması, elektrik arızası olasılığınızı artırmasıdır. 

Hasarlar veya yırtılmalar gibi kabloların etrafındaki herhangi bir yalıtım arızası, bir elektrik evi yangını riski altında olduğunuz anlamına gelebilir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, evinizin yeniden kablolanması gerekip gerekmediğini öğrenmek için okumaya devam edin …

(Visited 2 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara