Ethernet Kablo Tipleri: Cat 5 Gigabyte Kategorisi Açıklaması

Ethernet Kablo Tipleri: Cat 5 Gigabyte Kategorisi Açıklaması

Ethernet Kabloları nedir?

Ethernet kabloları, TKF Kablo bağlı ağlarda kullanılan ağ kablosu biçimleridir. Ağ cihazlarını bağlamak için oluşturulmuşlardır. Bu kablolar her boyutta gelir. İhtiyacınıza göre istediğiniz uzunluğu elde edebilirsiniz. Ethernet kabloları çoğunlukla yönlendiriciler, PC’ler ve anahtarlar gibi LAN sistemlerinde bulunan cihazları bağlamak için kullanılır.

Ethernet Kablo Tipleri: Cat 5 Gigabyte Kategorisi Açıklaması
Ethernet Kablo Tipleri: Cat 5 Gigabyte Kategorisi Açıklaması

Bu ağ oluşturma eğitiminde şunları öğreneceksiniz:

  • Ethernet Kabloları nedir?
  • Ethernet kablosu Kategorileri
  • Kablo Tipi:
  • Korumalı Ethernet Kablosu Türleri:

Ethernet Kablosu Kategorileri

Mevcut birçok Ethernet kablosu seçeneği vardır ve her birinin kendine özgü amacı ve kullanımı vardır. Bu nedenle, Ethernet kablolarının türleri hakkında derinlemesine bilgi edinmek istiyorsanız her bir kabloyu ve uygulamasını anlamak önemlidir. Özel ihtiyaçlarınıza daha güçlü, daha hızlı ve daha uygun olacak daha yüksek kaliteli kabloyu seçmeniz gerekir.

Bununla birlikte, donanımınıza bağlı olarak, aşağıda verilen ethernet kablolama kategorinizi seçebilirsiniz.

Kategori 3

Cat3 kablosu, maksimum 16 MHz frekansı destekleyen eski nesil bir kablodur . Bu kabloda 2, 3 veya 4 bakır çift olabilir. Cat3 tipi Ethernet kablosu hala iki hatlı telefon sistemleri ve 10BASE-T ağları için kullanılmaktadır. Ayrıca alarm sistemi kurulumu veya benzeri uygulamalar için kullanılır.

Kategori 5

Bu kablolar, günümüz donanım gereksinimlerine kıyasla daha yavaştır. Bu nedenle, bu tür bir Kabloyu yalnızca eski donanım gerektiren daha eski donanımınız varsa kullanmalısınız.

Kategori 5e

Cat5e, uygun bir fiyata Gigabit hızlarını destekleyebilmesi nedeniyle, dağıtımlar için kullanılan en popüler ethernet kablo türlerinden biridir.

Cat 5e, 1000 Mbps’ye kadar hızları destekleyebilir, bu nedenle küçük alan kurulumları için yeterince esnektir. Bu nedenle yerleşim alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Cat5e, piyasadaki en ucuz kablolama seçeneklerinden biridir.

Kategori 6

Cat6 kablolama, 10 Gbps’ye kadar ve 250 MHz’e kadar frekansları destekler. Bu tür kablolar daha sıkı bükülür ve santimetre başına iki veya daha fazla bükülme özelliğine sahiptir. 10 Gbps hızları iletirken yalnızca 37-55 metreyi destekler.

Kategori 6a:

Cat6a ethernet kablosu, 500 MHz’e kadar bant genişliği frekanslarını destekler. Cat6a kablolaması, Cat6’ya kıyasla daha kalın olduğundan daha az esnek hale gelir. Bu nedenle, daha düşük bir fiyat noktasında endüstriyel ortamlar için daha uygundur.

Kategori 7:

Cat7, 50 metrede 40 Gb’ye, 15 metrede 100 Gb’ye kadar iletim yapabilme özelliğine sahiptir. Bu tür ethernet kablosu, sinyal zayıflamasını azaltmak için kapsamlı koruma sağlar. Önceki nesil kablolama ile karşılaştırıldığında nispeten serttir.

Cat7 tipi Kablo, Veri Merkezlerinde ve büyük kurumsal ağlarda kullanım için uygundur. Ancak Cat7, telekomünikasyon için bir kablo standardı olarak onaylanmamıştır.

Kategori 8:

Kategori 8 kablosu, 2000 MHz’e kadar olan işlemler için tasarlanmıştır. CAT8 kabloları 25 / 40GBASE-T Gigabit Ethernet ile çalışır; bu, güç tüketimini azaltır ve bant genişliği yoğun veri merkezi uygulamaları için tasarlanmıştır.

Bu tür bir Kablo, üniteler arasındaki mesafelerin kısa olduğu durumlarda kullanmak için idealdir. CAT8 kabloları, önceki ethernet kablo kategorileri ile geriye dönük uyumludur.

Kedi Türleri:

Kablo tipiKoruyucuMaksimum FrekansMaksimum Veri HızıHız
Kedi 3Hayır16Mhz10 Mb / sn
Kedi 5Hayır100 MHz100 Mb / sn100 Mb / sn
Kedi 5eHayır100 MHz1.000 Mb / sn / 1 Gb / sn1 Gb / sn
Kedi 6,Ara sıra250Mhz1.000 Mb / sn / 1 Gb / sn1 Gb / sn
Kedi 6aAra sıra500 MHz10.000 Mb / sn / 10 Gb / sn10 Gb / sn
Kedi 7Evet600Mhz40.000 Mb / sn / 40 Gb / sn600 MHz
Kedi 8Evet2 GHz25 Gbps veya 40 Gbps40 Gb / sn

Kablo Tipi:

Fiber optik kablolama:

Fiber optik kablolar çoğunlukla bir merkez camdan oluşur ve onu çevreleyen farklı koruyucu malzeme katmanları bulunur. Fiber optik kablolama, elektronik sinyallerin yerine ışığı ileterek elektriksel parazit sorununu ortadan kaldırır. Bu, büyük miktarda elektriksel parazit içeren ortamlar için ideal bir seçim olmasını sağlar.

Bu tür ağ kablosu, sinyalleri daha uzun mesafelerde iletme yeteneği sunar. Ayrıca bilgiyi daha hızlı bir alanda taşıma yeteneği sağlar.

İki tür fiber optik kablo:

  • Tek modlu fiber (SMF) – Bu tür fiber optik kablo, verileri taşımak için yalnızca tek bir ışık ışını kullanır. Daha büyük mesafeli kablolama için kullanılır.
  • Çok modlu fiber (MMF) – Bu fiber optik türü, verileri taşımak için çoklu ışık ışınları kullanır. SMF’den daha ucuzdur.

Ağda çoğunlukla fiber optik kablo için kullanılan dört tip konektör şunlardır:

  • ST (Düz Uçlu Konektör)
  • SC (Abone Bağlayıcısı)
  • FC (Fiber Kanal)
  • LC (Lucent Bağlayıcı)

Koaksiyel kablolama:

Koaksiyel Kablo, 10 Mbps Ethernet kabloları için bir standarttır. Bu tür kablolar, yalıtımlı bir iç bakır tel kılıf ve başka bir blendajdan oluşur.

Endüktif metal blendaj ile merkez iletken arasında yalıtım sağlayan plastik bir tabakaya sahiptir. Koaksiyel kablolamanın merkezinde tek bir bakır iletken bulunur.

Koaksiyel Kablo Türleri 1) RG58 2) RG8 3) RG6 4) RG59

Bükülü çift kablolama:

Twisted-Pair Kablolama, diğer tel çiftlerinden gelen elektromanyetik paraziti (EMI) durdurmak için çift tellerin birlikte büküldüğü bir kablolama türüdür.

İki tip bükümlü çift kablo 1) Blendajsız Bükülü Pari 2) Ekranlı Bükümlü kablo çifti

Korumalı Ethernet Kablosu Türleri:

İşte bazı önemli Korumalı Ethernet Kabloları

Kablo adıTam formAçıklama
F / UTPFolyolu / Korumasız Bükümlü ÇiftBu tür bir Kablo, ekransız bükümlü çiftlerin etrafına sarılabilen bir folyo sipere sahip olacaktır. Hızlı ethernet dağıtımlarında yaygın olarak kullanılır.
S / UTPÖrgülü / Korumasız Bükümlü Çift (S / UTP) KablosuKorumasız bükümlü çiftlerin etrafını örgülü bir kalkanla kaplayacaktır.
S / FTPÖrgülü Koruyucu / Folyolu Bükümlü ÇiftBu tip blendajlı ethernet kablosunda, her bükümlü çift folyo ile örtülmüştür.
SF / UTPÖrgülü Koruyucu + Folyo / Korumasız Bükümlü ÇiftlerBu kablo örgüsü, korumasız bükümlü çiftleri çevreleyen bir folyo sargının etrafında bir kapağa sahiptir.
F / FTPFolyolu / Folyolu Bükümlü ÇiftBu tür bir FTP kablosu, tüm bakır çiftlerini folyodan alır.
U / FTPKorumasız / Folyo Bükülmüş ÇiftlerBu kablo yalnızca bükülmüş çiftleri folyo ile sarar.
U / UTPKorumasız / Korumasız Bükümlü Çift.Bu tip bir kabloda kılıf kullanılmaz. Standart Cat5e, U / UTP kablolarının yaygın bir kablo örneğidir.
(Visited 6 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara