Elektrik Telleri ve Kabloları

Elektrik Telleri ve Kabloları

Çoğu zaman, tel ve kablo terimleri aynı şeyi tanımlamak için kullanılır, ancak aslında oldukça farklıdırlar. TKF Kablo tel, tek bir elektrik iletkenidir, oysa bir kablo, kılıf içinde sarılmış bir teller grubudur. Kablo terimi başlangıçta gemileri demirlemek için kullanılan çok sayıda halattan oluşan deniz hattına atıfta bulunur ve elektrik bağlamında kablolar (teller gibi) elektrik akımlarını taşımak için kullanılır.

İster içeride ister dışarıda, uygun tel ve kablo kurulumu büyük önem taşır – sorunsuz bir elektrik beslemesini sağlamak ve elektrik denetimlerini geçmek. Sigorta kutusundan prizlere, armatürlere ve cihazlara kadar her bir tel ve kablonun dikkatli bir şekilde kurulması gerekir. Ulusal Elektrik Kodu (NEC) ve Yerel Bina Kodları, çeşitli elektrik uygulamaları için kurulum şeklini ve tel ve kablo türlerini düzenler.

Elektrik Kablosunu Anlamak

Elektrik Telleri ve Kabloları
Elektrik Telleri ve Kabloları

Elektrik kabloları seçiminizi etkileyecek bazı faktörler arasında renk, etiket bilgileri ve uygulamalar bulunur. Eviniz için doğru kabloyu seçmeniz için gereken tek şey elektrik teli kaplaması üzerine basılı bilgilerdir. Doğru bileşimi seçmenize yardımcı olacak elektrik kablosunun çeşitli özellikleri hakkında bazı ayrıntılı bilgiler aşağıda verilmiştir:

1. Tellerin Boyutu –  Her uygulama, kurulum için belirli bir kablo boyutu gerektirir ve belirli bir uygulama için doğru boyut, tel ölçüsü tarafından belirlenir. Tel ebatları Amerikan tel ölçme sistemi ile yapılmaktadır. Yaygın kablo boyutları 10, 12 ve 14’tür – daha yüksek bir sayı, daha küçük bir kablo boyutu anlamına gelir ve taşıyabileceği güç miktarını etkiler. Örneğin, 10 Amperlik düşük voltajlı bir lamba kablosu için 18 ayarlı kablo gerekirken, 100 Amperlik servis panelleri veya alt paneller için 2 numaralı kablo gerekir. .

2. Kablo Harfleri –  THHN, THWN, THW ve XHHN harfleri, tek tek tellerin ana yalıtım tiplerini temsil eder. Bu mektuplar aşağıdaki NEC gereksinimleri tasvir: .

 • T – Termoplastik yalıtım
 • H – Isı direnci
 • HH – Yüksek ısı direnci (194 ° F’ye kadar)
 • W – Islak yerler için uygundur
 • N – Yağ veya gaz hasarına dayanıklı naylon kaplama
 • X – Aleve dayanıklı sentetik polimer

Elektrik ulaşmasını sağlamaktadır 3. türleri  esas olarak tel 5 tipi vardır: .

 • Üçlü Teller:  Üçlü teller genellikle tek fazlı servis düşme iletkenlerinde, güç direği ile hava durumu başlıkları arasında kullanılır. Ortak nötr olarak kullanılan üçüncü bir çıplak tel ile sarılmış iki yalıtımlı alüminyum telden oluşurlar. Nötr genellikle daha küçük bir göstergedir ve hem elektrik sayacı hem de transformatörde topraklanmıştır.
 • Ana Besleme Telleri:  Ana güç besleyici kabloları, servis hava durumu başlığını eve bağlayan tellerdir. Bükülü veya sağlam THHN tel ile yapılırlar ve takılan kablo, gereken yükten% 25 daha fazladır.
 • Panel Besleme Telleri:  Panel besleme kabloları genellikle siyah izoleli THHN teldir. Bunlar, ana bağlantı kutusuna ve devre kesici panellerine güç sağlamak için kullanılır . Tıpkı ana güç besleyici kabloları gibi, kablolar gerçek yükten% 25 daha fazla derecelendirilmelidir.
 • Metalik Olmayan Kılıflı Teller:  Çoğu evde metalik olmayan kılıflı tel veya Romex kullanılır ve her biri plastik yalıtımlı ve çıplak bir topraklama teli olan 2-3 iletkeni vardır. Tek tek teller, metalik olmayan başka bir kılıf tabakasıyla kaplanmıştır. Nispeten daha ucuz olduğundan ve 15, 20 ve 20 amperlik derecelendirmelerde mevcut olduğundan, bu tip ev içi kablolama için tercih edilir.
 • Tek  Telli Teller: Tek telli tel, başka varyantlar da olsa, THHN tel de kullanır. Her bir tel ayrıdır ve birden fazla tel bir boru vasıtasıyla kolayca birlikte çekilebilir. Tek telli teller, kabloları içerecek şekilde boruların kullanıldığı düzenler için en popüler seçimdir.

4. Renk Kodları –  Farklı renk teller gibi, farklı amaçlara hizmet eder: .

 • Siyah:  Anahtarlar veya prizler için sıcak tel.
 • Kırmızı:  Sıcak tel, düğme ayakları için. Ayrıca 2 adet kablolu duman dedektörü arasına kablo bağlamak için.
 • Mavi ve Sarı:  Kanala çekilmiş sıcak teller. 3-4 yollu anahtar uygulaması için mavi ve fanı, ışıkları vb. Kontrol etmek için anahtar ayakları için sarı.
 • Beyaz:  Her zaman nötr.
 • Yeşil ve Çıplak Bakır:  Yalnızca topraklama için.

5. Tel Ölçüsü, Ampasite ve Watt Yükü –  Doğru kabloyu belirlemek için, bir telin ölçü başına ne kadar güç ve watt taşıyabileceğini anlamak önemlidir. Tel ölçüsü , telin boyutudur, akım, telden ne kadar elektrik akabildiğidir ve watt, bir telin alabileceği yüktür ve bu, cihazlarda her zaman belirtilir. .

Elektrik Kablosunu Anlamak

Bir elektrik kablosunun belirleyici faktörleri olarak farklı türleri, renkleri ve uygulamaları da vardır. İşte eviniz için doğru kabloyu belirlemek için anlamanız gereken kablolar hakkında bir özet.

1. Elektrik Kablolarının Türleri –  Günümüzde, iletimden ağır endüstriyel kullanıma kadar çeşitli uygulamalar için tasarlanmış 20’den fazla farklı kablo türü bulunmaktadır. En sık kullanılan olanlardan bazıları şunlardır: .

 • Metalik Olmayan Kılıflı Kablo:  Bu kablolar aynı zamanda metal olmayan yapı teli veya NM kabloları olarak da bilinir. İki ila dört telli esnek bir plastik kılıf (TECK kabloları termoplastik yalıtımla kaplıdır) ve topraklama için çıplak bir tel içerirler. Bu kablonun özel çeşitleri yer altı veya dış mekan kullanımı için kullanılır, ancak NM-B ve NM-C metalik olmayan kılıflı kablolar, iç mekan konut kablolamasının en yaygın şeklidir.
 • Yeraltı Besleme Kablosu:  Bu kablolar NM kablolarına oldukça benzer, ancak her bir telin termoplastik ile ayrı ayrı sarılması yerine, teller bir arada gruplandırılır ve esnek malzemenin içine gömülür. Çeşitli ölçü boyutlarında mevcut olan UF kabloları genellikle dış mekan aydınlatması ve yer altı uygulamaları için kullanılır. Yüksek su direnci, onları bahçeler gibi nemli alanların yanı sıra açık lambalar, pompalar vb. İçin ideal kılar.

Resim Kredisi: 

 • Metalik Kılıflı Kablo:  Zırhlı veya BX kablolar olarak da bilinen metal kılıflı kablolar genellikle şebeke elektriği veya büyük cihazlar için kullanılır. Çapraz bağlı polietilen, PVC yatak takımı ve siyah PVC kılıf ile izole edilmiş üç düz telli bakır tel (akım için bir tel, bir topraklama teli ve bir nötr tel) içerirler. Çelik tel kılıflı BX kabloları genellikle dış mekan uygulamaları ve yüksek gerilimli kurulumlar için kullanılır.
 • Çok İletkenli Kablo:  Kullanımı basit ve iyi yalıtılmış olduğu için evlerde yaygın olarak kullanılan bir kablo türüdür. Çok iletkenli veya çok çekirdekli (MC) kablolar, her biri ayrı ayrı yalıtılmış birden fazla iletkene sahiptir. Ek olarak, ekstra güvenlik için bir dış yalıtım katmanı eklenir. Müzik endüstrisinde kullanılan çok çekirdekli ses ‘yılan kablosu’ gibi endüstrilerde farklı çeşitler kullanılmaktadır.
 • Koaksiyel Kablo:  Bir koaksiyel (bazen heliax) kablo, bir boru şeklindeki iletken kalkanla daha da çevrelenmiş bir iç iletkeni koruyan boru şeklinde bir yalıtım katmanına sahiptir ve ayrıca ekstra yalıtım için bir dış kılıfa sahip olabilir. İki iç kalkan aynı geometrik ekseni paylaştığı için “eş eksenli” olarak adlandırılan bu kablolar normalde televizyon sinyallerini taşımak ve video ekipmanını bağlamak için kullanılır.
 • Korumasız Bükümlü Çift Kablosu:  Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip birbirine bükülmüş iki kablodan oluşur. Ayrı ayrı kablolar yalıtılmamıştır, bu da bu kabloyu sinyal iletimi ve video uygulamaları için mükemmel kılar. Koaksiyel veya optik fiber kablolardan daha uygun fiyatlı olduklarından, UTP kabloları genellikle telefonlarda, güvenlik kameralarında ve veri ağlarında kullanılır. İç mekan kullanımı için, bakır telli veya katı bakır çekirdekli UTP kabloları, esnek olmaları ve duvar içi kurulum için kolayca bükülebilmeleri nedeniyle popüler bir seçimdir.

Şerit Kablo:  

 • Şerit kablolar, düz bir düzlemde birbirine paralel uzanan ve düz şeritlere görsel bir benzerliğe yol açan çeşitli iletken tellerle genellikle bilgisayarlarda ve çevre birimlerinde kullanılır. Bu kablolar oldukça esnektir ve yalnızca düşük voltajlı uygulamaları idare edebilir.
 • Doğrudan Gömülü Kablo:  DBC olarak da bilinen bu kablolar, yer altına gömülmeden önce ek kılıf, yalıtım veya boru gerektirmeyen özel olarak tasarlanmış koaksiyel veya demetlenmiş fiber optik kablolardır. Çok sayıda bantlı metal kılıf tabakası, ağır kauçuk kaplamalar, şok emici jel ve su geçirmez sarılı ip takviyeli bant içeren bir ağır metal çekirdek içerirler. Sıcaklık değişikliklerine, neme ve diğer çevresel faktörlere karşı yüksek tolerans, onları iletim veya iletişim gereksinimleri için popüler bir seçim haline getirir.
 • Çift Uçlu Kablo:  Bunlar, TV ve radyo gibi anten ile alıcı arasında iletim için kullanılan düz iki telli kablolardır.
 • İkiz Eksenli Kablo:  Bu, bir yerine iki iç iletken içeren ve çok kısa menzilli yüksek hızlı sinyaller için kullanılan bir koaksiyel kablo çeşididir.
 • Eşleştirilmiş Kablo:  İki ayrı ayrı yalıtılmış iletken ile bu kablo normalde DC veya düşük frekanslı AC uygulamalarında kullanılır.
 • Bükülü  Tel Çifti: Bu kablo, eşleştirilmiş kablolara benzer, ancak iç yalıtımlı teller bükülmüş veya iç içe geçmiştir.

2. Kablo Renk Kodu –  

Aktif, nötr ve toprak iletkenlerini belirlemek için kablo yalıtımının renk kodlaması yapılır. NEC, faz / aktif iletkenler için herhangi bir renk belirlememiştir. Farklı ülkeler / bölgeler, farklı kablo renk kodlamasına sahiptir ve bölgenizde neyin geçerli olduğunu bilmek önemlidir. Ancak aktif iletkenler yeşil / sarı, yeşil, sarı, açık mavi veya siyah olamaz. .

Kablo Boyutu –  Kablo boyutu, kablo içindeki 14, 12, 10 vb. Gibi ayrı ayrı tellerin ölçüsüdür – yine sayı ne kadar büyükse boyut o kadar küçük olur. Tel sayısı, bir kablodaki tel ölçüsünü takip eder. Dolayısıyla, 10/3, kabloda 10’luk 3 telin varlığını gösterir. Topraklama kablosu, varsa, bu numara ile gösterilmez ve ‘G’ harfiyle temsil edilir.

Güvenlik çok önemlidir ve kablo ve kablo kurulumunuz uygun değilse kazalara neden olabilir. Kablolama ve kablolama içeren herhangi bir elektrik projesine başlamadan önce, yerel bina denetçinizden izin almanız gerekir. İş tamamlandıktan sonra, kurulumu yerel yasalara ve düzenlemelere uygunluk açısından kontrol ettirin.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara