Elektrik Güç Kablosu Tipleri

Elektrik Güç Kablosu Tipleri

Elektrik gücü, üstten iletim sistemleri veya yer altı TKF Kablo kabloları ile iletilebilir veya dağıtılabilir. Kablolar esas olarak belirli bir gereksinim için tasarlanmıştır. Güç kabloları esas olarak güç iletimi ve dağıtımı amacıyla kullanılır. Genellikle bir kılıfla bir arada tutulan bir veya daha fazla ayrı ayrı yalıtılmış elektrik iletkenlerinden oluşan bir tertibattır . Montaj, elektrik gücünün iletimi ve dağıtımı için kullanılır.

Elektrik Güç Kablosu Tipleri
Elektrik Güç Kablosu Tipleri

Elektrik güç kabloları binalar içinde kalıcı kablolar olarak döşenebilir, toprağa gömülebilir ve yukarıdan veya açıkta döşenebilir. Taşınabilir cihazlar, mobil aletler ve makineler için esnek güç kabloları kullanılır.

Voltaj , taşınacak akım , maksimum çalışma sıcaklığı ve müşterinin istediği uygulamaların amacına göre tasarlanır ve imal edilir .

Madencilik için çift zırhlı kabloya ekstra mekanik mukavemet veriyoruz. Genel olarak rüzgar enerjisi santrali müşterileri için, mekanik sert kılıflı esnek ve UV korumalı kabloya ihtiyaç duyarlar, bu nedenle ihtiyaçlarına göre tasarlarız. Yeraltı kablolarının fırtınalar nedeniyle daha az zarar görme olasılığı, yıldırım, düşük bakım maliyeti, daha düşük arıza olasılığı, daha küçük bir voltaj düşüşü ve daha iyi bir genel görünüm gibi çeşitli avantajları vardır .

Güç Kablosunun Değerlendirilmesi

Kısa Devre Değerlendirmesi

Kurulum için gerekli iletken boyutunun, sürekli akımdan ziyade kısa devre akımını taşıma kabiliyeti tarafından belirlendiği sık sık görülür. Bir kısa devre sırasında, birkaç döngü için ani bir akım girişi olur ve ardından, koruma şalt sistemi operatörlerine kadar, normalde 0,1 – 0,3 saniye arasında kısa bir süre için daha istikrarlı bir akım akışı olur.

İletken Boyutu ve Malzemesiİzolasyon MalzemesiMaksimum Çalışma SıcaklığıKısa Devre Değerlendirmesi
120 sq-mm Bakır iletkenPVC İzolasyon70 o C13.80 KA / SAN
120 sq-mm Alüminyum iletkenPVC İzolasyon70 o C9,12 KA / SAN
120 sq-mm Bakır iletkenPVC İzolasyon85 o C12.48 KA / SAN
120 sq-mm Alüminyum iletkenPVC İzolasyon85 o C8.28 KA / SAN

Mevcut taşıma kapasitesi

Akım taşıma kapasitesi, iletkenin optimum boyutunun seçimidir. Gerilim düşümü ve kısa derecelendirme, ekonomik ve optimum iletken boyutunu seçmek için çok önemli bir husustur. Bir yeraltı kablosunun güvenli akım taşıma kapasitesi, izin verilen maksimum sıcaklık artışı ile belirlenir. Sıcaklık yükselmesinin sebebi ısı olarak görünen bir kabloda meydana gelen kayıplardır.

Sürekli Akım Derecesi (Kablolar tek başına döşenmiştir)2 Çekirdek × 16 mm 22 Çekirdek × 25 mm 2
(i) Yerde (Zemin Sıcaklığı 30 o C)103 bir131 bir
(ii) Kanal İçi (Zemin Sıcaklığı 30 o C)86 bir111 bir
(iii) Havada (Ortam AirTemp 40 o C)94 bir125 bir

Gerilim düşümü

Kaynaktan yüke izin verilen maksimum voltaj düşüşleri, güç kablosu iletken tasarımının başka bir yönüdür.

Ohm yasasına göre, V = IR. Birincisi, tel için kullanılan malzeme seçimidir. Bakır daha iyi bir iletkendir. Birincisi, tel için kullanılan malzeme seçimidir. Bakır, belirli bir uzunluk ve kablo boyutu için alüminyumdan daha iyi bir iletkendir ve daha az voltaj düşüşüne sahip olacaktır.

Gerilim düşüşünü belirlemede kablo boyutu bir başka önemli faktördür. Daha büyük kablo boyutları (daha büyük çaplı olanlar), aynı uzunluktaki daha küçük kablo boyutlarından daha az voltaj düşüşüne sahip olacaktır. Amerikan tel ölçüsünde, her 6 ölçü azalma tel çapının iki katına çıkmasına neden olur ve her 3 ölçü azalma tel kesit alanını iki katına çıkarır. Metrik Ölçer ölçeğinde, ölçü, milimetre cinsinden çapın 10 katıdır, bu nedenle 50 kalibrelik bir metrik telin çapı 5 mm olacaktır.

Güç Kablosu Yapısı

Bir kablonun inşaat sırasında dikkat edilmesi gereken çeşitli kısımları vardır. Güç kablosu esas olarak şunlardan oluşur:

  1. Orkestra şefi
  2. İzolasyon
  3. Yalnızca çok çekirdekli kablolar için YERLEŞTİR
  4. Yatak takımı
  5. Boncuklama / Zırhlama (gerekirse)
  6. Dış kılıf

Orkestra şefi

İletkenler, bir güç kablosundaki tek güç taşıma yoludur. İletkenler farklı malzemelerdendir. Ağırlıklı olarak kablo endüstrisinde, güç kabloları için bakır (ATC, ABC) ve alüminyum iletkenler kullanıyoruz . Sınıf 1 olarak farklı iletken tipleri vardır: tek damarlı, Sınıf 2 örgülü, Sınıf 5 esnek, Sınıf 6 Ekstra esnek (Çoğunlukla kordonlar ve kaynak için kullanılır), vb. İletken boyutları iletken direnci ile tanımlanır.

İzolasyon

Bir kablonun her bir iletkeni üzerinde esas olarak PVC (Poli Vinil Klorür), XLPE (Çapraz Bağlı Polietilen), KAUÇUK (Çeşitli Kauçuk Tipleri) ile sağlanan yalıtım . Yalıtım malzemesi, çalışma sıcaklığına dayanmaktadır.

İzolasyon MalzemesiMaksimum Çalışma Sıcaklığı
PVC TİP A75 o C
PVC TİP B85 o C
PVC TİP C85 o C
XLPE90 o C
KAUÇUK – EPR IE-190 o C
KAUÇUK – EPR IE-2, EPR IE-3, EPR IE-4, SİLİKON IE-5150 o C

Çekirdekler, izolasyon üzerinde farklı renkler kullanılarak veya göbekler üzerine numara baskısı yapılarak renk kodlaması ile tanımlanır.

Boncuk (İç Kılıf)

Kablonun bu kısmı aynı zamanda iç kılıf olarak da bilinir. Çoğunlukla Çok damarlı kablolarda kullanılır. Çok damarlı güç kablolarında birlikte yalıtılmış iletkenler için bağlayıcı olarak çalışır ve zırh / örgüye yataklık sağlar. Kablonun bu kısmı esas olarak PVC (PVC ST-1, PVC ST-2), KAUÇUK (CSP SE-3, CSP SE-4 ve PCP SE-3, PCP SE-4, HOFR SE-3 HOFR’den yapılmıştır. SE-4, HD HOFR SE-3 ETC).

Zırhlama

Çoğunlukla GI TEL ZIRHLAMA, GI STEEL STRIP zırhlama vardır. İç kılıf üzerine tek tek GI TEL, GI veya ÇELİK ŞERİT yerleştirilerek yapılır. Zırhlama, esas olarak akım taşıyan iletkenlere topraklama kalkanı sağlamak için yapılan bir işlemdir ve aynı zamanda güvenlik için kablonun topraklanması amacıyla da kullanılır.

İletkende herhangi bir yalıtım arızası olduğunda, arıza akımı, uygun şekilde topraklanmışsa, zırhın içinden akması için yeterli yol alır. Kabloya ekstra mekanik koruma ve güç sağlamak, zırhlamanın önemli bir ek avantajıdır. Madencilik kablolarında bu, iletkenlik için yapılır .

Boncuk

TAVLI KALAYLI BAKIR TEL, NAYLON ÖRGÜ, PAMUK ÖRGÜ bu amaçla ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Örgü, kabloya yüksek mekanik koruma sağlayan ve aynı zamanda topraklama amacıyla da kullanılan işlemdir. Örgü örmenin önemi, zırhlamaya kıyasla daha esnek olmasıdır.

Dış kılıf

Bu, normalde PVC’den (Poli Vinil Klorür), KAUÇUK’tan (Çeşitli Kauçuk Tipleri) ve genellikle yatakla aynı malzemeden yapılmış kablonun en dıştaki kapağıdır. Genel mekanik, hava, kimyasal ve elektriksel koruma için zırhın üzerinde sağlanır. Dış kılıf, kabloya çok elektriksel olarak değil, daha mekanik olarak sunulan korumadır.

MalzemeAvantajlarıDezavantajlarıMaksimum Çalışma Sıcaklığı
PVCUcuz, Dayanıklı, Yaygın olarak bulunurEn yüksek dielektrik kayıpları, Yüksek sıcaklıklarda erir, Halojen içerir70 o C genel amaçlı 85 o C ısıya dayanıklılık amaçlı
PEEn düşük dielektrik kayıpları, Yüksek başlangıç ​​dielektrik dayanımıSu ağaçlanmasına karşı son derece hassas, Malzeme yüksek sıcaklıklarda bozulur 
XLPEDüşük dielektrik kayıpları, Yüksek sıcaklıklarda geliştirilmiş malzeme özellikleriErimez ancak termal genleşme meydana gelir, Su ağaçlanmasına karşı orta hassasiyet (bazı XLPE polimerleri su ağacına dayanıklı olmasına rağmen)90 o C
EPRArtan esneklik, Azaltılmış termal genleşme (XLPE’ye göre), Su ağaçlandırmasına karşı düşük hassasiyetOrta-Yüksek dielektrik kayıpları, İnorganik dolgu / katkı maddesi gerektirir90 o C
Kağıt / YağDüşük-Orta dielektrik kayıpları, DC testinden zarar görmez, Bilinen güvenilirlik geçmişiYüksek ağırlık, Yüksek maliyet,
Yalıtım sıvısı için hidrolik basınç / pompa gerektirir, Onarımı zor, Nem ile bozulur
70 o C

Esas olarak 6 mm karenin üzerindeki kablolara güç kabloları denir, ancak bu kablo kullanımına bağlıdır. PVC güç kabloları için IS: 1554 kullanıyoruz ve XLPE güç kabloları için IS: 7098 kullanıyoruz ve Kauçuk tabanlı güç kabloları için IS: 9968 ve diğer ilgili özellikleri kullanıyoruz. Güç kabloları, voltaj derecesi ve nominal kesit alanı ile tanımlanır.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara