Çeşitli elektrik kablosu türleri nelerdir

Çeşitli elektrik kablosu türleri nelerdir

Çeşitli elektrik kablosu türleri nelerdir ve bunların yapısını ne belirler?

Güç dağıtımı, kontrol veya sinyalizasyon ve veri iletimindeki TKF Kablo uygulamalar için kullanılan ve endüstriyel, ticari ve evsel kurulumlarda kullanılan birçok farklı elektrik kablosu türü vardır. Elektrik kabloları, voltaj derecesi, uygulama, çevre, endüstri ve malzeme türü dahil olmak üzere birkaç farklı şekilde kategorize edilebilir ve bunlardan herhangi birinin belirlenmesi, herhangi bir amaç için doğru kablonun aranmasının daraltılmasına yardımcı olacaktır.

Çeşitli elektrik kablosu türleri nelerdir
Çeşitli elektrik kablosu türleri nelerdir

Tipik olarak, kablo türleri için voltaj derecelendirme kategorileri şunları içerir:

  • 70V altındaki kaynaklar için Ekstra Düşük Voltaj
  • Alçak Gerilim kabloları 1000V’a kadar voltajları içerir
  • 1000V ile 35kV Arası Orta Gerilim Kabloları
  • 35kV ile 230kV arası Yüksek Gerilim kabloları
  • 230kV üzeri Ekstra Yüksek Gerilim

Diğer sorular

Yalıtım katmanı, kablonun elektriksel performans taleplerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle malzeme türü ve kalınlık seçimi değişebilir. Bazı durumlarda, daha yüksek voltaj, yerel özellikler ve ulusal veya uluslararası standartlar tarafından belirlendiği üzere ek kablo katmanları gerektirebilir. 

Kablo yapımında kullanılan malzemeler, iletkenlik ve izolasyon direnci gibi elektriksel özellikleri nedeniyle seçilir . Bu malzemeler ve kesin yapı , kabloların reaktans, empedans , kapasitans ve endüktans değerlerini de etkileyebilir .

Amaçlanan uygulama aynı zamanda kablo tasarımını ve kullanılan malzemeleri de belirler. Örneğin:

  • Havai hat tellerinin direk veya direkler arasındaki ağırlıklarını desteklemek ve korozyona dayanıklı olması için güçlü olması gerekir, ancak temas riski olan alanlarda kullanılıyorsa, kısa devre ve elektrik çarpmasına karşı koruma sağlamak için bir malzeme yalıtım katmanına ihtiyaç duymazlar. veya topraklama mevcut değil.
  • Su girişine ve olası mekanik hasarlara karşı koruma sağlamak için yer altı kabloları yalıtılmalıdır. Doğrudan gömülmeye uygun kablolar, ekstra koruma sağlamak için genellikle metal bir zırha sahip olacaktır.
  • Enstrümantasyon kabloları gibi veriye duyarlı alanlarda kullanım için kabloların, elektrik gürültüsüne (genellikle elektromanyetik girişim olarak da adlandırılır) karşı koruma sağlamak için genellikle metal bantlar kullanılarak ekranlanması gerekir.
  • Alarmlar ve acil durum aydınlatması gibi yangın güvenliği sistemlerini desteklemek için tasarlanmış yangın performansı kabloları , yangın koşullarına dayanabilecek ve işlevselliği sürdürebilecek nitelikte olmalıdır.

Farklı endüstrilerin elektrik kablosu için kendi özel gereksinimleri vardır

Örneğin madencilik endüstrisi, içinde çalıştıkları zorlu ve benzersiz ortamlara dirençli kablolar gerektirir. Ek esneklik sunabildiğinden, ancak aynı zamanda gelişmiş sağlamlığa ihtiyaç duyduğundan, genellikle kauçuk yalıtım ve kılıf kullanılır. işlem sırasında tabi olabileceği kimyasallara karşı direnç. Aşınma ve darbeye karşı direnç gibi mekanik özellikler ve gerekli gerilme mukavemetleri ve elastikiyet de dikkate alınmalıdır. Koruma, tel örgü , tel zırhlama ve metalik bantlamayı içerebilir .

Malzemelerin kimyasal özellikleri, RoHS ve REACH gibi ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun olmalı ve temas edebilecekleri çeşitli kimyasal ve çevresel streslere maruz kalmaya dayanabilmelidir. Dış mekanda kullanım için kullanılan kablolar hava şartlarına dayanıklı olmalı ve güneş ışığına ve ozona dayanıklı olmalıdır. Malzeme seçimi ve yapımı için diğer hususlar, kabloların çalışması gereken sıcaklık aralığını (hem yüksek hem de düşük sıcaklıklar) içerir.

Son olarak, hem maliyet hem de görünüm (kolay tanımlama için renk kodlaması gibi) kablo yapısını etkileyebilir, ancak elbette bu faktörler güvenli uygulamaya göre ikincil bir rol oynamalıdır.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Call Now ButtonTıkla Hemen Ara